Fakty Ciekawostki Światowy Dzień Wolnej Prasy – 20 kwietnia

Światowy Dzień Wolnej Prasy – 20 kwietnia

SHARE
prasa

20 grudnia 1993 roku na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas Konferencji Generalnej UNESCO zosta ustanowiony Światowy Dzień Wolnej Prasy.

Dokument, który wtedy wydano zatytułowany „Popieranie wolności prasy na świecie” uznał wolną, pluralistyczną i niezależną prasę za podstawowy element funkcjonowania każdego demokratycznego społeczeństwa.

Datę obchodów wyznaczono na 20 kwietnia, dzięki inicjatywie Reporterów bez Granic (RWB), międzynarodowej światowej organizacji skupiającej dziennikarzy i reporterów powiązanych z Międzynarodową Giełdą Wolności Wypowiedzi. Jest to organizacja monitorująca naruszenie wolności wypowiedzi i praw człowieka. Efektem tego monitoringu jest aktualizowana na bieżąco lista „prześladowców wolności prasy”. Umieszczane są na niej nazwiska sprawców i inspiratorów ataków na dziennikarzy i media oraz ludzi wpływowych, których odpowiedzialność za pogwałcenie wolności prasy nie zawsze jest oczywista. Są wśród nich głowy państw, dyktatorzy, przywódcy religijni i szefowie grup militarnych na świecie, odpowiedzialni za stosowanie cenzury, więzienie, porwania, torturowanie, a nawet przypadki mordowania dziennikarzy.
Reporterzy bez Granic (RWB) opracowali też „portrety” tych osób. Poza tym organizacja ta drukuje „Czarną listę wrogów wolności prasy”, listę nazwisk wszystkich, którzy osobiście angażowali się w czyny kryminalne lub ciężkie wykroczenia przeciwko dziennikarzom lub mediom i którzy ciągle są bezkarni.
Najlepiej w rangingu wypadają Finlandia, Holandia oraz Islandia, zajmując pierwsze trzy miejsca.

Polska w 2010 roku znajdowała się na 32 miejscu z 8.88 punktami, w 2016 spadliśmy aż na 47 pozycję, co jest jeszcze bardziej boleśniejsze, gdyż w 2015 roku byliśmy na wysokim 18, czyli spadek był dość znaczący.
Na końcu zestawu są oczywiście Sudan, Arabia Saudyjska i Chiny. Jeżeli chodzi o regiony to największą wolnością prasa cieszy się w Europie (19.8 punktu), Afryce (36.9), następnie jest Ameryka, ale bez Kanady i USA, potem Azja (43.8), Europa Wschodnia/Azja Centralna (48.4) i Afryka Północna/Bliski Wschód (50.8).

Jednak wyniki takie nie mają co dziwić, ponieważ na całym świecie wolność prasy i prawo obywateli do informacji jest coraz bardziej ograniczane, a praca dziennikarska jest dzisiaj niebezpieczna, podobnie jak wyrażanie swojego zdania na kartkach książki, w Internecie albo gazecie. W 2015 roku za swoją pracę zapłaciło życiem 110 dziennikarzy, 27 dziennikarzy obywatelskich i siedmiu współpracowników mediów.

IB