Porady 10 błędów przy urządzaniu mieszkania

10 błędów przy urządzaniu mieszkania

SHARE

Własne mieszkanie to marzenie każdego z nas. Jednak, kiedy stajemy szczęśliwi w drzwiach nowego gniazdka, bardzo często nie mamy świadomości, ile wysiłku należy włożyć w korzystne urządzenie wnętrza.

Oto najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu mieszkania:

1. Brak dokładnych wymiarów
O możliwości zastosowania pewnych rozwiązań decydują centymetry, a my o tych centymetrach bardzo często zapominamy, zaokrąglając wymiary. Zdarza się, że nie posiadamy dokładnych planów naszego mieszkania, warto wtedy wykonać inwentaryzację, nie zapominając o dokładnym rozmieszczeniu drzwi i okien, nie pomijając ich wysokości.

2. Nie działajmy impulsywnie – planujmy
Na pewno każdemu z nas zdarzyło się kupić coś na pierwszy rzut oka „pięknego”, a potem żałować tej decyzji. Nie ulegajmy impulsom, nie kupujmy płytek do łazienki w pośpiechu, nie wychodźmy z założenia, że jak coś ładnie wygląda u koleżanki lub w gazecie, to będzie się prezentować równie dobrze u nas. Projektując własne mieszkanie, tworzymy jego wystrój na najbliższe kilka lat, dlatego wszelkie decyzje powinny być przemyślane.

3. Naruszenie konstrukcji nośnej budynku
Zdarza się, że planując remont na własną rękę, decydujemy się przerobić układ ścian według własnego zamysłu. Należy jednak mieć świadomość, iż nie wszystkie ściany można naruszać. Większe przeróbki wnętrza należy zgłaszać do lokalnego wydziału architektury. Zasada jest jedna: nie należy wprowadzać żadnych zmian w ściany nośne bez porozumienia ze specjalistą!

4. Problematyczne zmiany funkcjonalne w układzie mieszkania
Nie zawsze jest możliwość przerobienia układu mieszkania według własnych potrzeb. Zarówno kuchnia jak i łazienka znajdują się przy pionach wentylacyjnych i spalinowych oraz przy przyłączach wodnych, kanalizacyjnych i gazowych. Większość tych elementów znajduje się w budynku w układzie pionowym, zapewniającym grawitacyjny ruch w obrębie wentylacji i kanalizacji. O ile małe przesunięcia i poszerzenia są możliwe, to wszelkie większe manewry łączą się z przeciąganiem wszystkich instalacji i przyłączy w inne miejsce, co bywa bardzo kosztowne, pracochłonne i często jest niewykonalne.

Check-out-wholesale-home-decor-to-furnish-your-home-garden-and-home-decor-an-essential-part-of-your-house-modern-living-room-pictures

5. Toaleta na wprost drzwi łazienki
Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym i planujemy remont, warto przesunąć toaletę z linii drzwi. Należy pamiętać, iż wchodząc do jakiegoś pomieszczenia, naszym oczom powinien ukazać się estetyczny widok. Dużo lepiej jest wchodzić na wprost umywalki lub wanny niż toalety, którą powinno się subtelnie ukrywać, a nie eksponować.

6. Stylistyczna kakofonia
Na podłodze pstrokaty dywan, na ścianie wzorzysta tapeta, z sufitu zwisa drewniana lampa od teściowej, a wszystko możemy podziwiać siedząc na kanapie w stylu wiktoriańskim. Każdy element jest niewątpliwie piękny, jednak czy wszystkie na raz wyglądają korzystnie? Decyzje odnośnie wykończenia, kolorystyki i stylu należy podejmować rozważnie, nie zapominając o spójności całego mieszkania. Im bardziej wysilamy się na ekstrawagancję, tym łatwiej o stylistyczną wpadkę.

7. Kolor a światło
Kolor, który widzimy w sklepie, prezentuje się zupełnie inaczej niż odcień na naszej ścianie. Kluczowe jest tu światło dzienne jakim dysponujemy. Inaczej ten sam kolor będzie wyglądał z oświetleniem od strony południowej, wschodniej czy zachodniej, a zupełnie inaczej po zmroku, przy sztucznym świetle.

8. Własnoręczne mieszanie kolorów farb
Zdecydowanie odradzamy technologię mieszania kolorów z użyciem pigmentu, bardzo trudno otrzymać odpowiedni kolor, a gdy zapragniemy powtórzyć malowanie, otrzymanie identycznego koloru graniczy z cudem. Lepiej zainwestować niewiele więcej pieniędzy i zlecić mieszanie profesjonalistom.

9. Umeblowanie w otwartej kuchni
Obecnie otwieramy wnętrze, łącząc kuchnię z pokojem dziennym. Jeśli metraż na to pozwala, polecamy uwzględnienie w projekcie wyspy kuchennej, może służyć do gotowania lub pełnić funkcję blatu. Idealnie oddziela przestrzeń kuchni od części dziennej.

10. Nieergonomiczne miejsce do pracy i nauki
Odpowiedni układ sprzyja efektywności pracy, nie męczy kręgosłupa oraz oczu. Podstawowymi elementami jest wyposażenie oraz światło. Na naszą psychikę dobrze wpływa światło dzienne, warto więc ustawić biurko w okolicy okna. Jeśli jesteśmy praworęczni, najlepiej aby światło (zarówno dzienne jak i sztuczne) padało z lewej strony. Jeśli pracujemy przy komputerze należy pamiętać, iż monitor nie powinien znajdować się powyżej linii wzroku w pozycji siedzącej. Bardzo ważny jest też fotel – zaleca się stosowanie krzeseł obrotowych z regulacją kąta nachylenia oparcia oraz zaokrągloną krawędzią siedziska.

Siwa