Porady Finanse 10 porad finansowych po 50-tce

10 porad finansowych po 50-tce

SHARE

Po 50-tce to już nie ma żartów z odkładaniem na emeryturę. Jeśli do tej pory nie otworzyłeś funduszu emerytalnego, a twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami to łatwo nie będzie. Ale jak to mówią lepiej późno niż wcale.

Oto co trzeba zrobić w piątej dekadzie swojego życia.

1. Strategia
Pozbieraj wszystkie dokumenty finansowe. Ile posiadasz na kontach, ile jesteś dłużny, ile masz jeszcze lat do spłacenia domu czy auta.

2. Spotkaj się z finansowym doradcą
Z takim, który ma płaconą stałą stawkę, a nie prowizję. Ci co otrzymują prowizję mogą pokierować cię w inwestycje, z których oni najwięcej uzyskają, a nie ty. Ustalcie z góry ile ta przyjemność będzie cię kosztować i opracujcie twój finansowy plan do momentu przejścia na emeryturę.

3. Oszczędzaj
Na wszystkim. Odłóż jak najwięcej – jest to ostatni dzwonek. Staraj się z każdego czeku odłożyć 20 procent.

4. IRS pozwala osobom po 50 tym roku życia odłożyć więcej, czyli:
• przepisy IRS pozwalają pracownikom wnieść do $18,500 wkładu w plan emerytalny w pracy (np. 401K),
• możliwość uzupełnienia planu po 50 roku życia – dodatkowo można włożyć w pracowniczy plan emerytalny $6000,
• na prywatne konta emerytalne IRA osoba po 50. może włożyć $6500.

5. Spłać długi
Na emeryturę musisz przejść bez żadnego zadłużenia, aby mieć szansę przetrwania w dzisiejszym świecie.

6. Jeśli jesteś zamężna / żonaty
Nic z oszczędzania jeśli druga połowa nie będzie w planie oszczędnościowym brać udziału. Oboje musicie zrozumieć, że jest to jedyna droga do sukcesu.

7. Ubezpieczenie na życie
Jeśli dzieci są dorosłe pozbądź się ubezpieczenia na życie.

8. Wykreuj dokument rocznych wydatków
Główne trzy najwyższe wydatki roczne to: mieszkanie, jedzenie, transport. Kolejne to wydatki na spłatę kart kredytowych i innych obligacji finansowych oraz opłaty za świadczenia. Prognozę wydatków z pierwszych trzech wydatków będzie ci łatwo stworzyć. W to również można wliczyć świadczenia na podstawie rachunków przeszłych. Karty – wydatki te zależą tylko od ciebie. Stworzenie planu wydatków rocznych pozwoli ci lepiej zorientować się ile wydajesz oraz ile jesteś w stanie oszczędzić.

9. Poszukaj dodatkowej pracy
Zamiast siedzieć w domu, albo chodzić po sklepach i wydawać pieniądze, które powinieneś odkładać, idź do pracy. Wszystko co dodatkowo zarobisz odłóż.

10. Obniżki
Bardzo dużo firm i sklepów oferuje zniżki dla osób po 50. Twoją złotą zasadą powinno być pytanie o „discounts” wszędzie, gdzie robisz zakupy.

Pelagia