Żyj zdrowo Zdrowie 11 kroków do zdrowej sylwetki

11 kroków do zdrowej sylwetki

SHARE
zdrowie jesienia

Chcesz być w dobrej formie? Oto 11 prostych zasad, które zmienią twoje życie, poprawią samopoczucie i wpłyną korzystnie na zdrowie.

1. Jadaj regularnie
Częste, niewielkie porcje są znacznie lepsze niż jedna czy dwie duże. Optymalna liczba posiłków w ciągu dnia to 5–6.

2. Jedz śniadanie
Pamiętaj, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Powinno być spożyte do 60 minut po przebudzeniu. Nie odkładaj go na później, bo spowolnisz tempo przemiany materii.

3. Staraj się, by każdy twój posiłek był zbalansowany
Jogurt jest dobrym dodatkiem, nie zastąpi jednak posiłku. Za to wzbogacony o płatki owsiane i orzechy lub mielone siemię lniane staje się znacznie bardziej wartościowy.

4. Wybieraj produkty mało przetworzone
Zastąp jasne pieczywo tym pełnoziarnistym, ryż biały zamień na brązowy, wprowadź do jadłospisu makaron razowy i płatki owsiane.

5. Niech w każdym posiłku dominującym elementem będą warzywa!
Powinny zajmować przynajmniej połowę talerza, najlepiej, aby do każdego posiłku były w innym kolorze.

6. Nie przesadzaj z solą
Jej wysokie spożycie może powodować kłopoty z nerkami, nadciśnieniem i magazynowaniem wody podskórnej. Sól do ryżu lub makaronu dodawaj po ugotowaniu lub wzbogać danie mieszanką suszonych ziół i przypraw.

7. Uprawiaj sport
Nie potrzebujesz specjalnego klubu. Poranna gimnastyka i wieczorny spacer mogą z powodzeniem go zastąpić. Jadąc do sklepu, parkuj daleko od wejścia. Kilka prostych nawyków pomoże spalić dodatkowe kalorie.

8. Nie unikaj tłuszczu
Wybieraj ten zdrowy – oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy, awokado, ryby zimnowodne – jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, stanu skóry, włosów i paznokci. Usprawnia pracę serca i mózgu.

9. Uważaj na produkty “light” i gazowane napoje
Zwykle to nie tłuszcz tuczy, a nadmiar kalorii i węglowodany, których produkty „light” zawierają tyle samo (a czasem więcej) co „pełne” odpowiedniki. W szklance gazowanego napoju potrafi znajdować się równowartość 7 łyżeczek cukru oraz ogromna ilość konserwantów. Wybieraj wodę mineralną, zieloną herbatę i jednodniowe soki warzywne.

10. O ile to możliwe, sypiaj regularnie
Nocny seans zamień na kilka chwil medytacji – to świetnie wycisza po męczącym dniu. Przeczytaj też kilka stron dobrej książki i połóż się wcześniej spać. Czytając, usprawniasz pracę mózgu, a robiąc to przed snem sprawiasz, że wypoczynek staje się efektywniejszy.

11. Niejedzenie po godzinie 6 pm jest błędem!
Daje szybkie efekty, ale spowalnia metabolizm. To sprawia, że jesteś bardziej narażony na wystąpienie efektu jo-jo. Ostatni posiłek spożywaj na około 1-1,5 godziny przed snem. Unikaj jednak wtedy chleba, produktów zbożowych i owoców. Ostatni posiłek powinien być bardzo niewielki i zawierać proteiny.

Pelagia