Życie Polonii Fotorelacje 14 października – święto Nauczycieli i Uczniów

14 października – święto Nauczycieli i Uczniów

SHARE

“Nauczyciel to ktoś bardzo wyjątkowy, kto potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania!”. To słowa, które stały się myślą przewodnią tegorocznych obchodów Święta Komisji Edukacji Narodowej popularnie zwanego Dniem Nauczyciela w Polskiej Szkole im. Marii Skłodowskiej-Curie. Ale są także maksymą, którą starają kierować się nauczyciele w swojej pracy w polonijnej szkole.

Ale celebracje zaczęły się już tydzień wcześniej, bo 5 października, czyli w dniu w którym obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela. Nauczycielki Skłodowskiej wzięły udział w spontanicznej akcji zorganizowanej przez Superbelfrów, a związanej z tzw. #Edumocą jaką posiada każdy nauczyciel i którą uważa za najbardziej pomocną w swojej pracy edukacyjnej. Efektem końcowym akcji był opublikowany w sieci filmik z wszystkimi uczestnikami akcji.

Jednakże to był tylko taki wstęp do świętowania. Oficjalne uroczystości miały miejsce w sobotę 13 października. Jak co roku odbyła się akademia podczas, której uczniowie przygotowali wiersze, kwiaty i gratulacje dla swoich wychowawców. W tym wyjątkowym jubileuszowym roku barwami obowiązującymi podczas celebracji były oczywiście biel i czerwień. Publiczność tłumnie zebrała się w sali gimnastycznej, aby dołączyć do podziękowań i gratulacji. Nauczyciele przygotowali także niespodziankę dla naszej Dyrekcji – „Odę do Dyrekcji”, która nie tylko zmusiła do refleksji ale i szczerego uśmiechu. Jak ktoś zauważył nauczyciele Skłodowskiej to grono przyjaciół, grono współpracowników i wreszcie grono pedagogiczne.

W tym wyjątkowym dniu nie tylko nauczyciele mieli swoje święto. Do grona uczniów Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie oficjalnie zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. Pierwszaki, które pięknie prezentowały się ubrane w szkolne czapeczki i chusty zostały przywitane przez uczniów klas drugich. Następnie pani Dyrektor Agnieszka Trzupek dokonała uroczystego zaprzysiężenia przed całą szkolną społecznością, rodzicami i zaproszonymi gośćmi. Każdy obiecywał być dobrym uczniem, wypełniać swoje szkolne obowiązki oraz być dumnym ze swych polskich korzeni. Słowa te wypowiadali przed sztandarem, a pani Dyrektor dotykała ramienia każdego ucznia specjalnie ozdobionym piórem. Potem każdy uczeń przedstawił się i otrzymał ołówek oraz pamiątkowy dyplom. Obecnością swoją pasowanie na pierwszaków zaszczyciła także nasza wspaniała patronka Maria Skłodowska-Curie, w którą wcieliła się uczennica klasy licealnej Natalia Jakubczak. A po oficjalnej części uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez dumnych rodziców.

Polska Szkoła im. Marii Skłodowskiej-Curie od początku swojego istnienia, a będzie to już 18 lat, stara się nie tylko stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju dzieci i młodzieży, ale także jej misją jest przekazanie jej wychowankom miłości do wszystkiego co polskie i z Polską związane. Poprzez uczestnictwo w uroczystościach i wydarzeniach polonijnych przekazuje młodemu pokoleniu dumę z bycia Polonusem.

IB