Żyj zdrowo Zdrowie Ach ta głowa!

Ach ta głowa!

SHARE

Ból głowy doskwiera każdemu z nas i miewa różne przyczyny. Czasami wywołuje go przeziębienie, brak snu, złe odżywianie.

Oto jak sobie poradzić z bólem głowy.

1. Jedzenie
Określone potrawy mogą powodować migrenę (sery, czekolada, czerwone wino). Zaobserwuj, czy tak jest w twoim wypadku i staraj się ich unikać.

2. Wysiłek
Jeśli ból pojawia się po uprawianiu sportu (nawet w dwa dni po), zadbaj o rozgrzewkę, pij wodę w trakcie ćwiczeń, kończ je powoli, a nie raptownie. Gdy to nie pomaga, spróbuj innego rodzaju sportu.

3. Odwodnienie
Pij ilość płynów odpowiednią do temperatury powietrza, wysiłku fizycznego, spożytego wcześniej alkoholu (kac!) – wszystkie te czynniki mogą spowodować odwodnienie i ból głowy.

4. Nadmiar kawy
Jeśli boli cię głowa, spróbuj ograniczyć picie kawy, a także herbaty. Choć wiele osób przy pierwszych sygnałach tej dolegliwości od razu sięga właśnie po filiżankę kawy lub herbaty, nadmiar tych napojów (powyżej 6 filiżanek) może sprowadzić ból. „Odwyk” prowadź stopniowo, powoli ograniczając ilość kofeiny/ teiny.

5. Stres, napięcie, brak snu
Po prostu odpocznij. Gdy problem się powtarza, spróbuj nauczyć się technik relaksacyjnych, a jeśli to możliwe, zmień coś w swoim stylu życia. Na przykład spróbuj się lepiej zorganizować. Uwaga: stres może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia, co pociąga za sobą ból głowy. Jeśli zdarza się to sporadycznie, nie jest groźne. Lepiej jednak mierzyć ciśnienie i sprawdzać, jakie jest na co dzień (prawidłowe wynosi nie więcej niż 140/90 mm/Hg).

6. Zbyt długi sen
Wiele osób ciężko pracujących przez cały tydzień źle się czuje w weekend – fizycznie, ale nie dlatego, że brakuje im pracy. Organizm przyzwyczajony do określonego rytmu dnia traci równowagę. Rada jest jedna: nie śpij za długo.

Pelagia