Podróże Ameryka piękna jest

Ameryka piękna jest

PODZIEL SIĘ
paxbay

Kto jeszcze za podróżowanie po Ameryce się nie zabrał to bardzo wiele traci, bo Ameryka to piękny kraj. Takiej natury jaką został ten kraj i kontynent obdarowany to daleko szukać.

Ale Ameryka to również historia, zabytki i muzea. Tutaj każdy miłośnik natury czy historii jak i wędrowiec znajdzie coś dla siebie. Co stan to inne cuda.

Oto kilka z nich:

Alaska Denali National Park
6 milionów akrów ze szczytem Mt. McKinley. Jeden z najlepszych parków do podziwiania zwierząt i wspaniałej natury. Największy park Ameryki. Teren ten zamieszkują niedźwiedzie grizli i polarne, łosie, karibu, wilki oraz owce jukońskie.
Arizona Grand Canyon
Naturalny cud świata. Szerokość kanionu waha się od 800 m do prawie 30 km. Długi na 446 kilometrów. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zwiedzić trzeba zarówno North jak i South Rims, gdyż oba są inne. Dla odważnych i twardych zejście na dół kanionu będzie najwyższą nagrodą.
Arkansas Hot Springs National Park
Park naturalnych ciepłych źródeł. Dziś znajdują się prawie w centrum miasta Hot Springs, Arkansas. Temperatura wody to 143 F i chętnych do kąpieli nie brakuje.
Kentucky Kentucky Bourbon Trail
10 destylarni otwartych dla zwiedzających i testujących. To po prostu raj na ziemi dla osób lubiących bourbon. Bourbon otrzymał tytuł America’s Official Native Spirit. Trasa ta przyciąga rocznie prawie 3 miliony turystów chętnych popróbowania tego złotego trunku.


Maine Acadia National Park
Jedyny narodowy park w stanie Maine. Położony jest na wyspie Mount Desert. Słynie z latarni morskich i dzikiej przyrody.
Massachusetts USS Constitution
Stan Massachusetts słynie z historii. To do tego stanu w 1620 roku przybył statek Mayflower z pierwszymi osadnikami. To w tym stanie wybuchła rewolta bostońska jak i miała miejsce „herbatka bostońska”. To tam paloną wiedźmy na stosie. Jest to również miejsce ostatniego postoju USS Constitution, statku który wygrał walkę przeciwko pięciu brytyjskim okrętom wojennym w wojnie 1812 roku. Dzisiaj statek muzeum znajduje się na trasie Freedom Trail, która przechodzi przez 16 ważnych dla historii USA miejsc.
Montana Glacier National Park
16 tysięcy mil tras górskich, jezior, rzek i dzikiej natury wyrzeźbionych przez ruchy lodowców. Park ten powinien znaleźć się na liście każdej osoby. Żyje tam ponad 1000 gatunków roślin i setki zwierząt. Niestety przez ostatnie kilka lat jest niszczony przez pożary. Z zobaczenie go podczas miesięcy letnich jest więc utrudnione.
New Mexico Carlsbad Caverns
Uformowane prawie 250 milionów lat temu, kiedy to obszar ten był zanurzony w ocenie. W 1995 Park Narodowy Carlsbad Caverns został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W skład parku wchodzą 83 jaskinie, w tym Lechuguilla Cave, siódma pod względem długości na świecie (222,6 km) i jedna z najgłębszych w Stanach Zjednoczonych.


Oregon Crater Lake
Najgłębsze jezioro w Ameryce leży w południowej części pięknego stanu Oregon. Jest to jezioro kalderowe, czyli utworzone w zagłębieniu w szczytowej części wulkanu powstałym w skutek wybuchu. Crater Lake powstało poprzez zapadnięcie się góry Mazama. Kaldera następnie wypełniła się wodą opadową ze śniegu i deszczu. Jezioro nie posiada dopływów w postaci rzek. Kryształowo czysta woda sprawia, że ma ono zawsze błękitną barwę.
Pennsylvania Gettysburg National Military Park
Jest to miejsce dla dużych i małych podróżników. To tam Lincoln wypowiedział swoją mowę gettysburską, którą dedykował żołnierzom Unii, poległym w bitwie pod Gettysburgiem. Bitwa pod Gettysburgiem była najkrwawszą podczas wojny secesyjnej.


South Dakota Mount Rushmore
60-stopowa rzeźba w skale ukazująca głowy prezydentów Lincolna, Theodora Roosevelta, Washingtona i Jeffersona.


Wyoming Yellowstone National Park
Najstarszy park narodowy na świecie, ustanowiony został w 1872 roku. Położony jest na terenie trzech stanów Wyoming, Idaho, Montany. Pod nim znajduje się superwulkan. Park wchodzi w skład większego, uznawanego za ostatni duży i niemal nienaruszony ekosystem w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Gejzery, kaniony, wodospady, góry, lasy, jeziora, ciepłe źródła, wulkany błotne, tarasy minerale i fumarole. Spotkać się tam można oko w oko z niedźwiedziem czarnym lub grizli, zostać podrzuconym w powietrze przez bizona, pogonionym przez łosia czy wapiti.

Siwa