Tylko u nas Betlejem dla Świata

Betlejem dla Świata

SHARE

Już w niedzielę 9 grudnia Wielki Świąteczny Festiwal „Betlejem dla Świata”, na który zaprasza Kinga Modjeska!

Boże Narodzenie w Polsce to moc tradycji, wypatrywanie pierwszej gwiazdki, wspólna wigilia, kolędowanie, pasterka. Nie masz wrażenia, że w Stanach wszystko kręci się wokół Mikołaja, prezentów i tej szalonej gonitwy po sklepach i gdy przychodzi moment na wspólne celebrowanie, każdy jest zmęczony i nie odczuwa radości?

Okres świąteczno-noworoczny to moment, gdy możemy zauważyć, jak bardzo różnimy się między sobą. Dla jednych święta to wyjątkowy rodzinny czas spotkań, są jednak także osoby, którym Boże Narodzenie kojarzy się jedynie ze stresem. Martwi ich chroniczny brak czasu, a tu jeszcze trzeba upiec pierogi, ciasto, pokroić sałatkę, kupić prezenty i tak dalej…
Niestety w tej naszej pogoni warto pamiętać, że najważniejszy jest wspólnie spędzony czas. Ta myśl przyświeca nam od samego początku powstania świątecznego festiwalu „Betlejem dla Świata”. Już po raz siódmy Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska zapraszają w progi teatru, aby wspólnym kolędowaniem, tańcem i śpiewem przygotować się na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wzruszyć, powspominać, spotkać i pochylić nad tajemnicą wyjątkowych narodzin.

Betlejem dla Świata to jasełka. Do żłóbka Jezusa co roku przybywają nowi goście, z różnych zakątków świata, aby oddać pokłon dzieciątku. Kto w tym roku odwiedzi Jezuska?

Scenariusz „Betlejem dla Świata”, w tym roku popełniłam wspólnie z Anną Radzikowską. Od wielu lat tytuł spektaklu pozostaje niezmienny, natomiast akcja przedstawienia każdego roku pisana jest na nowo. Mimo, iż wszyscy znamy historię narodzin Pana, to chętnie sięgam wyobraźnią ciut dalej niż sianko, żłóbek i Trzech Króli. Ich akurat reprezentują w tym roku amerykańscy, indiańscy oraz meksykańscy tancerze. Cieszę się ogromnie na to spotkanie. Ameryka jest krajem wielu narodów, dlatego mamy ogromne możliwości zaproszenia do współpracy wyjątkowych artystów. Polskę, tych przysłowiowych Krakowiaków i Górali reprezentują: Whispers Center for Artistic Expression, Wici Song and Dance, schola Boże Perełki, natomiast moi studenci Studio Teatralnego Modjeska, oraz aktorzy Sceny Polonia, zaprezentują się w odsłonach anielsko-pasterskich.
Miejsce akcji 1 aktu to niebo, a tam?… Gwar, pośpiech, i zamieszanie. Przecież lada moment na świat ma przyjść wyjątkowy człowiek. Natomiast 2 akt to już cała plejada i pokaz innych kultur, zamkniętych w ramy spektaklu. Miejsce akcji, skromne progi stajenki. Każda z grup przynosi symboliczne prezenty maleńkiej dziecinie. Mam już w swojej kolekcji między innymi przepiękny chiński wachlarz, hawajskie girlandy.
Jestem bardzo dumna z naszej koncepcji i wielonarodowych wątków spektaklu. Przekraczamy pewne bariery, udowadniając, że sztuka nie zna granic.

Betlejem dla świata to nie tylko przedstawienie, to także szansa dla na spędzenie niedzielnego popołudnia w radosnej świątecznej atmosferze i oczywiście możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem. Jakie atrakcje czekają na widzów?

Ponad 100 wykonawców z różnych zakątków świata! Zdjęcia z Mikołajem! Prezenty Mikołajkowe nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych! Loteria z nagrodami! Popołudnie obfitować będzie w wiele niespodzianek, ale najważniejsze jest nasze wielkie, barwne, niepowtarzalne widowisko! To chyba jedyny taki świąteczny polonijny festiwal nie tylko w Chicago, ale i na świecie.

Na scenie wprowadzasz nowoczesne motywy, niespodziewanych gości, oryginalność. A jak jest w domu? Wracasz do tradycji wyniesionych z rodzinnego domu, czy starasz się być oryginalną panią domu, która nie boi się wprowadzić 13 potrawy na stół?

Uwielbiam polskie tradycje. Zapach sianka pod obrusem. Wyczekiwanie pierwszej gwiazdki, nasłuchiwanie o północy zwierząt, które lada moment przemówią ludzkim głosem po obfitej kolacji. Tych tradycji będę uczyć synka, gdyż to są nasze korzenie, źródło, które nas określa. Nasza tożsamość. Poza tym te tradycje są niezwykle wyjątkowe ze względu na ich symbolikę.
Słowo „wigilia” pochodzi od łacińskiego „vigiliare” i oznacza „nocne czuwanie”. Dodatkowe miejsce przy stole symbolizuje pamięć o tych, którzy nie mogą spędzić świąt razem z nami. Szczególnie na emigracji ten zwyczaj nabiera wyjątkowego znaczenia.
Wyczekiwanie pierwszej gwiazdki. To ona według pisma świętego prowadziła trzech Króli do Betlejem. 12 potraw liczba apostołów. Sianko pod obrusem, jako symbol żłóbka, w którym leżało Dzieciątko Jezus. Domownicy mogą spróbować wyciągnąć źdźbło siana i ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.
Nasz spektakl przywołuje wiele z tych tradycji.

Warto z nami być w niedzielę 9 grudnia!
Zapraszam w imieniu Studio Teatralnego Modjeska, Sceny Polonia oraz wszystkich zaproszonych do współpracy gości.
Wesołych Świąt!

Zdj. dzięki uprzejmości K. Modjeskiej
Scena Polonia oraz Studio Teatralne Modjeska
zapraszają na Wielki Świąteczny Festiwal Betlejem dla Świata

Niedziela, 9 grudnia godz. 4pm
Christian Heritage Academy
315 Waukegan Rd, Northfield IL
Bilety: www.scenapolonia.com l (630) 201-8821

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Anna Radzikowska, Kinga Modjeska
Każdy się raduje gdy Betlejem dla Świata występuje!
Do zobaczenia w teatrze!