Najnowsze Biały Yellowstone

Biały Yellowstone

SHARE
Yellowstone - JJ

Park Narodowy Yellowstone znajdujący się na terenie trzech stanów: Wyoming, Montany i Idaho warto jest zobaczyć o każdej porze roku. Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie tego niesamowitego miejsca są maj, wrzesień oraz luty.

znakwwwwwwww

Zimą Yellowstone zamienia się w krainę śniegu i lodu. Jednym z lepszych zimowych miesięcy na zwiedzanie tego parku jest luty, gdyż dni są nie tylko dłuższe, ale również oferują więcej słońca, drzewa są pokryte wielocalowym puchem śniegu a wodospady w 80 procentach lodem. Widok, którego nigdy nie zapomnimy.

Yellowstone podrozewww

Do parku zimą można dostać się tylko na dwa sposoby. Dla odważnych i nie bojących się zimnego powiewu powietrza polecam skutery śnieżne (snowmobiles). Dla tych lubiących komfort i relaks przejażdżkę w snowcoach, czyli wygodnym aucie – busie na gąsienicach. Miejsce na skuterze lub w busie można wykupić w jednej z firm zajmującej się objazdowymi wycieczkami po parku.

Yellowstone - JJ
Yellowstone – JJ

Busy jak i skutery wyruszają z dwóch miasteczek położonych w pobliżu parku: Jackson Hole (www.jacksonhole.com) oraz West Yellowstone (www.destinationyellowstone.com). Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie rządowej Parków Narodowych (www.nps.gov) lub www.nps.gov/yell/planyourvisit/snowyell.htm.

20160203_155201www

Obie formy zwiedzania parku są oferowane pod czujnym okiem przewodnika. Ma to swoje zalety i wady. Zaleta jedna główna to ta, że wszystko jest zorganizowane za nas. Wada to główna jedyna… przeczytaj poprzednie zdanie. Jak to bywa z każdą zorganizowaną wycieczką, przewodnik mówi nam co zobaczyć, kiedy zobaczyć i jak długo na to coś patrzeć. Ten brak wolności i swobody nie jest dla każdego.

yellowstone podroze 1www

Dla osób totalnie wyzwolonych, tzw. Zoś-samoś, polecam “niekomercyjne wyjazdy na skuterach”. Wiąże się to ze zdobyciem pozwolenia na wjazd do parku, wynajęciem skuterów oraz noclegów, ale jest to warte każdego dolara i czasu spędzonego na załatwianiu formalności.

20160204_122907www

Najważniejsze to wylosować pozwolenie na zimowy wjazd.

Nie jest to takie proste. Rządowa strona parków (tutaj znajdziesz link do loterii) otwiera loterię w październiku, aby miesiąc później poinformować szczęśliwych zwycięzców. Oferowane pozwolenia są 1-, 2- lub 3-dniowe. Polecam złożenie aplikacji na 3-dniowy pobyt w parku. Nawet ten najdłuższy pobyt oferowany przez zarząd parku jest zbyt krótki, aby zwiedzić całe Yellowstone, ale jest to dobry początek.

20160204_082837www

Zimą na terenie parku można przenocować w Old Faithful Lodge (około $160 za pokój) (tutaj znajdziesz link) lub wynająć domek, dosłownie za bezcen, za $150 komfortowo prześpi cztery osoby.

20160204_122442www

Niektórym wydawać się mogłoby, że zimą nie ma co tam oglądać. W końcu niedźwiedzie śpią, a góry i drzewa pokryte śniegiem można zobaczyć gdziekolwiek. Otóż drodzy Państwo, rzeczywiście niedźwiedzia o tej porze roku nie uświadczycie, chyba, że jakiegoś zabłąkanego. Ale na “misiu Yogi” Yellowstone się nie kończy.

Yellowstone - JJ
Yellowstone – JJ

Zimową porą oprócz niesamowitych widoków, zobaczycie stada bizonów i wilków, jelenie kanadyjskie (elks), lisy, kojoty, a nawet łabędzie. Czego nie zobaczycie (i gwarantuje, nie będzie wam tego brakowało) to stada rozwrzeszczanych chińskich turystów oraz nieprzejezdych dróg, ze względu na roboty drogowe i korki.

20160203_165033www

Do kolejnego października zostało tylko sześć miesięcy. Może warto już teraz pomyśleć nad zimowymi wakacjami spędzonymi w pięknym stanie Wyoming. Trzy dni w Yellowstone, trzy dni na nartach w Jackson lub Pinedale pozostawią niezapomniane wspomnienia na lata.

znakwww

 

Siwa