Tylko u nas Canyonlands

Canyonlands

SHARE

Czerwone skały, pięknie wyrzeźbione kaniony, przerażające przepaście, wspaniałe widoki i niesamowite zachody słońca. Ta skalista kraina poprzecinana jest rzekami Colorado i Green, które nadal rzeźbią labirynt parkowych wąwozów. Dla miłośników pieszych wędrówek oraz spania pod gwiazdami Canyonlands jest spełnieniem marzeń.

Park znajduje się na zachód i południe od miasteczka Moab. Utworzony w 1964 roku i zatwierdzony przez ówczesnego prezydenta Lyndon B. Johnsona rozpościera się na 520 milach kwadratowych. Ze względu na jego wielkość oraz naturalne przeszkody park podzielony jest na trzy dystrykty: The Island in the Sky, The Needles, oraz The Maze.

The Island in the Sky – czyli Wyspa na Niebie, jest najczęściej odwiedzaną częścią parku Canyonlands. To tam podziwiać można najbardziej imponujące panoramy z widokiem na labirynt wąwozów i kaniony rzek Green i Kolorado. Obszar ten leży na stoliwie górskim (mesa), czyli górze o płaskim szczycie. Klify piaskowca wznoszą się na wysokość 304 metrów oferując niezapomniany widok na krajobraz parku. Oprócz wielu tarasów widokowych w tej części parku warto wybrać się na przechadzkę do Mesa Arch, Upheaval Dome oraz White Rim Overlook. Wszystkie trzy są dość łatwymi trasami, a każda oferuje inne wrażenia i widoki.

W dzielnicy Needles znajduje się największa ilość szlaków turystycznych, bo aż około 74 mil. Nazwa Needles pochodzi od naturalnych formacji skalnych w kształcie igieł w kolorach
białym i czerwonym. Najpopularniejsze trasy to Tower Ruin, Confluence Overlook, Elephant Hill, Chesler Park i Joint Trail. Trasa The Chesler Park oferuje jedne z najlepszych
widoków „Igieł”. W połączeniu z Joint Trail ma 11 mil. Jest dość długa, ale niezbyt trudna. W części prowadzi po górze piaskowca bez ochrony przed słońcem, dlatego też warto na
nią się wybrać w bardzo wczesnych godzinach porannych.
W tej części parku znajduje się kemping o nazwie The Needles Squaw Flat z 27 miejscami.

Trzecia i ostatnia część parku, The Maze, jest najmniej uczęszczana ze względu na trudny dostęp, odosobnienie i bardzo długie trasy wymagające kilkudniowej wędrówki.
Najpopularniejszą a zarazem najkrótszą jest Horseshoe Canyon.

Jeśli ktoś woli przejażdżki i wyczyny pojazdem 4×4 zamiast wędrówek pieszych każda z trzech części parku oferuje niezapomniane wrażenia Off-Road.
W The Island in the Sky najpopularniejszą drogą i najbardziej trudną technicznie jest White Rim Road. Droga ta prowadzi przez 100 mil wokół i „pod” piaskowcem oferując wyjątkowe widoki. Część przejażdżki znajduje się nad wysokimi przepaściami – Shafer
Trail, Lathrop Canyon, Murphy’s Hogback oraz wije się serpentynami Mineral Bottom. Przejechanie jej zajmuje około 3 dni!

W dystrykcie The Needles jest parę dróg 4×4. Do najpopularniejszych
należą Colorado River Overlook, Horse Canyon – Peekaboo, Lavender Canyon oraz Elephant Hill.Ta ostatnia jest jedną z najtrudniejszych technicznie dróg w całym stanie Utah. Strome skarpy, luźne skały, naturalne schody skalne, ciasne zakręty. To tylko niektóre z przeszkód, jakie kierowca znajdzie na Elephant Hill.

Każdy podróżujący znajdzie w tym parku coś dla siebie. Park jest otwarty przez cały rok, ale najlepszy okres na jego zwiedzanie to wiosna i jesień, kiedy to temperatury nie przekraczają 35 stopni.

Pelagia