Żyj zdrowo Co jeść? Co nowego w trendach zdrowotnych?

Co nowego w trendach zdrowotnych?

SHARE

Jak powie każdy starzejący się – to co liczy się w życiu najbardziej to zdrowie, reszta to dodatek. To ono powoduje, że chce nam się żyć, coś robić lub po prostu cieszyć codziennością.

Dziś na temat trendów zdrowotnych w nadchodzącym roku, czyli co będzie modne i zdrowe.

Uzdrawiające przyprawy
Np. kurkuma, o której właściwościach pisaliśmy już wielokrotnie. Czy to w postaci dodatku do potraw, czy napoju zwanego „golden milk”. Przyprawy te nie tylko nadają potrawom nowy smak, ale mają także działanie zdrowotne.

Diety FODMAPs
(Fermentable, Oligo-, Di-, Mono-saccharides And Polyols) – czyli diety unikające produktów powodujących bóle brzucha, rozwolnienie lub inne tego typu sensacje związane z zespołem jelita nadwrażliwego. Zazwyczaj eliminowane są z nich takie produkty jak mleko i jego przetwory.

Super jedzenie
W tym roku do listy tej dołączą zapewne maniok jadalny, chlebowiec różnolistny i melon zwany monk fruit, które będziemy używać w zastępstwie tradycyjnej mąki, mięsa i cukru.

Węgiel aktywny
Używany w napojach do detoxu. Już nasze babcie wiedziały, że jest to dobry środek w leczeniu biegunek, wzdęć i niestrawności. Usuwa także toksyny i bakterie, dlatego może być pomocny przy zatruciach związkami chemicznymi. Jednak należy stosować go pod kontrolą lekarza.

Pożywienie ułatwiające zaśnięcie
Wiele osób ma problemy z zasypianiem lub ich sen nie jest spokojny, dlatego nowe założenia zdrowotne po-
lecają jedzenie przed snem tego, co pozwoli nam łatwiej i szybciej zasnąć np. migdały, banany, ryż.

Entomophagy
Czyli zajadanie się robaczkami i insektami. Według naukowców są bogatym źródłem białka, więc w restauracjach będą podawane sałatki z chrupiącymi świerszczami.

Upiększające jedzenie
Ten trend z kolei zwraca uwagę na wszelkiego rodzaju preparaty, które uzdatnią naszą urodę, a więc opóźnią efekty starzenia się.

Workleisure czyli pochodna athleisure
Pod tymi nazwami kryje się popularny trend ubierania się na co dzień w legginsy. Do tej pory do biura nie można było się tak ubierać, ale podobno nowy rok ma to zmienić. Do pracy będziemy ubierać się w wygodne tzw. „oddychające” ubrania.

Probiotyki
Już teraz jogurt i sfermentowane produkty, takie jak kiszona kapusta i kimczi są ogromnie popularne, gdyż żywe kultury bakterii jakie zawierają pobudzają jelita do pracy. Teraz będą one wszędzie nawet w ciasteczkach.

Pokarmy z kofeiną
Według najnowszych badań 300 do 400 miligramów kofeiny dziennie ma korzystne działanie na nasz mózg. Oprócz matcha będą to wody kofeinowe lub bąbelkowe wody z kofeiną.

Wyeliminowanie wód gazowanych
Popularna soda powinna zostać całkowicie wyeliminowana z diety na korzyść wody lub wody z dodatkiem cytryny lub plasterków ogórka.

Jadalne nasiona strączkowe
Głównie określane mianem „pulses”, co oznacza te, które zbierane są dla suszonych nasion czyli ciecierzyca, soczewica i suszony groch. Wyeliminowane są wszelkie ziarna, z których produkuje się oleje np. soja, te przeznaczone tylko do siewu np. lucerna oraz zielony groszek i fasolka szparagowa.

IB