Żyj zdrowo Co jeść? Co powinno się znaleźć w twojej diecie tygodniowej

Co powinno się znaleźć w twojej diecie tygodniowej

SHARE

Istnieje wiele diet i co chwila pojawiają się nowe. Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu a nie tylko by chudnąć. Kluczem do zdrowego życia jest zróżnicowane jedzenie bogate w witaminy i minerały.

Jeśli chcesz pozostać zdrowym i żyć dłużej poniżej przykłady produktów, które powinny się znaleźć w twojej tygodniowej diecie.

Szparagi
Niski poziom witaminy B12 i kwasu foliowego spotyka się u pacjentów cierpiących na depresję. Brak niezbędnych składników odżywczych może hamować skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Dostarczenie odpowiedniej ilości kwasu foliowego i witaminy B12 ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania neurologicznego, a około 10 gotowanych szparagów dostarczy organizmowi 50 procent ich dziennego zapotrzebowania.
Awokado
Jest bogatym źródłem mono- i wielonienasyconych tłuszczy. Jedno z badań wykazało, że wśród uczestników, którzy mieli awokado w swojej diecie, poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów spadł o ok. 20 procent, a wzrósł poziom zdrowego cholesterolu HDL. Poza tym według ostatnich badań, awokado można użyć w leczeniu nadciśnienia.
Marchew
Ryzyko zachorowań na raka prostaty można zmniejszyć poprzez spożycie potraw zawierających beta-karoten, który można znaleźć w marchewce i słodkich ziemniakach.
Gorzka czekolada
Prawdziwa ciemna czekolada bogata jest w flawanole, które według badań chronią przed szkodliwym działaniem promieni UV, a zawarte w niej przeciwutleniacze mogą poprawić przepływ krwi i obniżyć ciśnienie.
Koper włoski
Spożyty na surowo ma smak lukrecji, po upieczeniu przybiera karmelową słodycz. Bulwa kopru jest bogata w błonnik, witaminę C, potas i mnóstwo innych minerałów. Eksperymenty na myszach wykazały, że ekstrakt z nasion kopru może mieć właściwości przeciwnowotworowe i również chronić przed stresem oksydacyjnym.
Ciecierzyca
3.5 uncji ciecierzycy dostarczy organizmowi 68 procent zalecanego dziennego spożycia błonnika i 38 procent białka. Pomoże obniżyć poziom cholesterolu i obniżyć ciśnienie krwi, głównie u osób walczących z chorobami serca i udarem.
Jagody goji
Właściwości zdrowotne znane są już od 6000 lat. Ostanie badania wykazały, że polisacharydy Lycium barbarum (LBP), związek znajdujący się jagodach goji jest powiązany z redukcją guza w gruczołach krokowych myszy.
Zielona herbata
Zawiera kwasy fenolowe flawonoidy, przeciwutleniacze, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem rodników i stresem oksydacyjnym. Zawarte w niej przeciwutleniacze mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, okrężnicy i prostaty.
Chude czerwone mięso
Mięso wołowe, jagnięce, kozie pochodzące z chowu karmionego trawą bogate w białko, żelazo i cynk. Żelazo pochodzące z tego źródła jest łatwiej wchłaniane przez organizm niż z pochodzenia roślinnego.
Soczewica
Soczewica i inne białka roślinne wzmacniają kości oraz zwiększają wchłanianie wapna.
Ostrygi
Oprócz tego, że znane są jako afrodyzjak, zwiększają produkcję plemników i testosteronu.
Masło orzechowe
Orzeszki ziemne mają bardzo niski indeks glikemiczny i stabilizują poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Poza tym mogą ograniczyć dostarczenie do organizmu poziomu cukru z pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym, pod warunkiem, że będą spożyte razem z nimi.
Łosoś
Jest bogaty w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy z grupy B. Spożycie większej ilości łososia może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Zawarte w łososiu kwasy omega-3 pomagają zmniejszyć krzepliwość krwi, obniżyć poziom trójglicerydów i ryzyko choroby wieńcowej.
Sardynki
Selen jest rzadkim minerałem, który można znaleźć w sardynkach, orzechach brazylijskich, wołowinie pochodzącej ze zwierząt karmionych trawą. Selen pomaga wątrobie tworzyć dwa niezbędne enzymy, które zapobiegają utlenianiu i uszkadzaniu wątroby.
Ziarna słonecznika
Nasiona słonecznika zawierają magnez i kwas foliowy, które regulują nastrój. Niedobór magnezu może wywoływać zmęczenie i nerwowość, natomiast niedobór kwasu foliowego drażliwość, depresję i bezsenność. Jedna czwarta cup nasion słonecznika dostarcza organizmowi 28 procent zalecanego dziennego spożycia magnezu i 20 procent zalecanej ilości kwasu foliowego.

Barb