Porady Do czego wykorzystać fusy z kawy

Do czego wykorzystać fusy z kawy

SHARE

Nazwa kawy pochodzi od starego arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh” co znaczy „usuwający zmęczenie” czy też „siła podnosząca”.

W starożytnej Arabii był tylko jeden powód, dla którego żona mogła rozwieść się z mężem: kiedy jej mąż nie zapewnił jej odpowiedniej ilości kawy. Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów. Jest drugim, po ropie naftowej towarem handlowym świata. Najpopularniejsze gatunki kawy to: Arabica, Robusta, Excelsa. Arabica zawiera o połowę mniej kofeiny niż Robusta. Największym dostawcą ziarna kawowego na świecie jest Brazylia. Najwięcej kawy piją Finowie. Krytyczny poziom kofeiny w organizmie osiągniemy po wypiciu 100 filiżanek kawy. Kawa zawiera utleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa pobudzająco i orzeźwiająco również przyspiesza przemianę materii. Według badań, u ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób takich jak Parkinson, cukrzyca II, choroba serca, a regularne picie kawy zmniejsza u mężczyzn ryzyko zachorowań na agresywną formę raka prostaty. Wielu z nas parzy kawę codziennie. Bez zastanowienia wyrzucamy z ekspresu zużyte fusy do kawy. A warto je pozostawić i wykorzystać na wiele ciekawych sposobów.
Włożone na noc do lodówki wchłoną brzydki zapach. Wystarczy przesypać je do miseczki i włożyć na półkę w lodówce.
Kiedy w zlewie zalegają sterty brudnych, tłustych i zaschniętych naczyń, łatwiej poradzisz sobie z nimi za pomocą fusów z kawy. Podziałają jak peeling na garnki i talerze. Z łatwością usuniesz zaschnięty tłuszcz i resztki jedzenia. Dodaj do fusów odrobinę płynu i taką mieszanką umyj brudne naczynia. W ten sam sposób możesz doczyścić patelnię tak aby lśniła.
Kawa to skuteczny środek przeciw pchłom. Zwierzaka porządnie wykąp, a do szamponu dodaj fusów z kawy.
Sposób na mrówki w domu. Wystarczy rozsypać fusy w miejscach, gdzie się najczęściej pojawiają. Również można użyć fusów w ogrodzie, zwłaszcza kiedy mrówki uszkadzają np. pomidory. Obsyp fusami obrzeża ogródka z warzywami, aby zabezpieczyć przed mrówkami.
Fusy z kawy to też świetny nawóz idealny do ogródka i do pielęgnacji roślin domowych. Chroni przed szkodnikami i użyźnia glebę.
Fusy przyspieszą procesu rozkładania się śmieci w pojemniku kompostu.
Jeśli masz zatkany zlew lub brzydki zapach unosi się z rozdrabniacza, fusy z dodatkiem gorącej wody rozwiążą problem.
Aby uzyskać soczysty stek z grilla, stwórz skorupę z fusów wokół mięsa tak, by go dobrze uszczelnić. Doda ona smaku przy czym zachowa ładny smak, a mięso będzie wilgotne.
Stwórz mieszankę z organicznego oleju kokosowego i fusów. Uzyskasz naturalny produkt do złuszczania naskórka.

Barb