Żyj zdrowo Zdrowie Czy to na pewno tylko przeziębienie?

Czy to na pewno tylko przeziębienie?

SHARE

Najczęstszą przypadłością jaka dopada nas zimową porą jest przeziębienie.

Niby wiemy jakie są typowe symptomy tego schorzenia, ale jak się okazuje niektóre z nich mogą wskazywać inną chorobę. Tak więc poprosiliśmy lekarzy, by pomogli nam odróżnić typowe przeziębienie od innych chorób.

Objawy utrzymują się dłużej niż 4 dni
Przeziębienie samoistnie ustępuje po około 4 dniach. Zaczyna się od drapania w gardle, zatoru i kataru, a następnie zwykle pojawia się kaszel. Jeśli objawy trwają dłużej, możliwe, że masz coś bardziej niepokojącego, takiego jak grypa lub mononukleoza.
Symptomy powracają zamiast znikać
Jeśli wydaje ci się, że zdrowiejesz, a tu okazuje się, że objawy znów się pojawiły oznacza to, że twój osłabiony układ odpornościowy nie zwalczył „ataku zarazków”. Zaczyna się od tego, że jest ci zimno, a potem dochodzą też inne schorzenia np. zapalenie zatok, płuc itp.
Infekcja nabyta podczas podróży
Okazuje się, że ostatnimi czasy infekcje bardzo często są skutkiem podróży do innych krajów. W tym przypadku należy się skontakować z lekarzem bardzo szybko, ponieważ ryzyko może być dość duże.
Masz wysoką gorączkę
Gorączka jest jednym z symptomów towarzyszących przeziębieniu, ale jeżeli jest ona wysoka koło 101 stopni F lub więcej może być to symptomem paciorkowcowego zapalenia gardła zwanego także bakteryjną infekcją gardła i migdałków. Inne symptomy tej choroby to: ropny nalot na migdałkach, ból głowy, wymioty, mdłości, ból brzucha, mięśni i także wysypka.
Niska temperatura
Gdy niska temperatura ciała utrzymuje się przez kilka dni to jest to oznaką, że twoje ciało próbuje zwalczyć więcej niż przeziębienie. Może być to grypa lub mono.
Masz problemy żołądkowe
Nudności, wymioty i biegunka zwykle nie towarzyszą przeziębieniu, więc takie objawy mogą wskazywać na coś poważniejszego, na przykład na grypę. Może to być popularna grypa żołądkowa, więc aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu należy skontaktować się z lekarzem.
Silne bóle głowy
Lekarze zwracają uwagę na to, że silne bóle głowy – szczególnie jeśli towarzyszy im gorączka i sztywność karku – mogą być objawami zapalenia opon mózgowych. Z kolei, nacisk i bóle głowy, które czuje się wokół oczu i nosa, mogą być oznaką infekcji zatok. Tego rodzaju bóle mogą się pogarszać, gdy pochylisz się do przodu, ponieważ odczuwasz nacisk na zatkane zatoki.
Bóle w klatce piersiowej i przy oddychaniu
Chociaż kaszel jest normalnym objawem przeziębienia, nie powinien być tak poważny, że powoduje duszność, świszczący oddech lub ból w klatce piersiowej. Objawy te nie powinny być ignorowane, ponieważ problemy z oddychaniem mogą być oznaką zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, natomiast ból w klatce piersiowej, ucisk i nagła duszność mogą sygnalizować zator tętnicy płucnej (zatkanie krwi w płucach).
Objawy miejscowe
Jeżeli objawy odczuwa się w jednym miejscu oznacza to, że nie jest to tylko przeziębienie. I tak, gdy paciorkowiec powoduje ból gardła, tak ciężki, że trudno coś połknąć to zapalenie gardła (zazwyczaj nie powoduje bólu w całym ciele). Infekcje zatokowe mogą powodować bóle głowy, a nawet bóle zębów, infekcja ucha zwykle powoduje ból i przekrwienie w jednym uchu, a mono może powodować obrzęk migdałków.
Boli cię wszystko
Przeziębienie powoduje bóle, ale nie całego ciała, to grypa sprawia, że twoje mięśnie i ciało czują się obolałe. Mogą im towarzyszyć też zmęczenie i dreszcze.
Gdy zauważasz pewne zależności
Jeżeli pewne symptomy następują po jakichś wydarzeniach, to nie jest to przeziębienie, ale raczej alergia lub alergia sezonowa.

IB