Ona/On Dla Par Dlaczego kobiety marzną szybciej od mężczyzn?

Dlaczego kobiety marzną szybciej od mężczyzn?

SHARE

Przyczyny, dla których kobiety bardziej odczuwają zimno mogą zależeć od różnych czynników. A dlaczego tak się dzieje?

Kobiety mają wyższy stosunek tkanki tłuszczowej, natomiast mężczyźni maja więcej mięśni. Tłuszcz jest lepszy w utrzymaniu ciepła, a mięśnie są lepsze w jego produkowaniu. Nie można tu też pominąć różnicy w budowie skóry. Skóra kobiety jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, dlatego skóra pań gorzej znosi wiatr i mróz.

Badanie wykonane przez University of Maryland School of Medicine wykazało, że temperatura ciała u kobiety i mężczyzny waha się w ciągu dnia, to jednak temperatura u kobiety była znacznie wyższa. Nasuwa się tu myśl, że kobiety są cieplejsze, ale w rzeczywistości oznacza to że są bardziej wrażliwe na zimne temperatury, gdyż są przyzwyczajone do ciepła.

Kobiety często marzną w ręce i stopy. Temperatura stóp i rąk u kobiet jest przeciętnie niższa o 3 stopnie niż u mężczyzn.

Podczas zimna, układ krwionośny u kobiet w pierwszej kolejności dostarcza krew do narządów wewnętrznych, aby uchronić je przed utratą ciepła. Dlatego mniej krwi idzie w dłonie i stopy, w których znajduje się najwięcej receptorów zimna.
Metabolizm u mężczyzny pracuje 23 procent szybciej niż u kobiet. Tak szybko jak ciało przetwarza żywność, tak szybko dostarczasz ciepła i ogrzewasz się. Metabolizm kobiet przebiega wolniej, dlatego spalanie kalorii odbywa się wolniej i nie ogrzewa ich ciała tak szybko.
W budynkach biurowych kobietom jest zawsze zimniej. Według badań, większość budynków biurowych ustala temperaturę zgodnie z formułą opracowaną w latach 60 tych, a że w tym okresie wiele kobiet nie pracowało temperatura została dopasowana do potrzeb płci męskiej. Poza tym strojem do pracy dla mężczyzn jest np. garnitur, co w porównaniu do kobiet, które zazwyczaj noszą sukienki i cienkie bluzki, jest lepszym zabezpieczeniem przed chłodem.
Temperatura kobiety zmienia się w trakcie menstruacji z powodu zmiany poziomu hormonów. Zmiana temperatury jest jeszcze bardziej drastyczna u kobiet, które są na hormonalnych tabletkach antykoncepcyjnych. Dlatego też w zależności od tego, w którym są one momencie swojego cyklu, kobiety mogą być bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż normalnie.

Barb