Podróże Don’t Mess with Texas

Don’t Mess with Texas

PODZIEL SIĘ
caddo lake

Pomimo tego, że oficjalnym sloganem tego stanu jest „Przyjaźń”, wszyscy pamiętają inny ciekawszy slogan: „Nie zadzieraj z Teksasem”.

Ten drugi stał się ikoną kulturową, a powstał na potrzeby walki z zaśmiecaniem ulic i autostrad. Znaki z tym sloganem zadziałały. Przez cztery lata kampanii zaśmiecenie autostrad zmalało o 72 procent.

Teksas jest największym stanem USA pod względem powierzchni i zaludnienia. W Teksasie wszystko jest wielkie. Od PKB po steki, a na parkach i miastach skończywszy.

big bend

Kto nie był powinien się wybrać do stanu kowbojów, krów, ropy i broni maszynowej. Zwiedzać jest tam co.

Oto 8 miejsc wartych odwiedzenia w stanie Teksas:

• Teksas State Capitol

state capitol tx

To budynek z XIX wieku mieszczący się w mieście Austin. Tu pracują stanowi urzędnicy i gubernator. Pod okiem przewodnika można udać się na wycieczkę, aby dowiedzieć się więcej na temat procesu legislacyjnego, odwiedzić pobliski cmentarz bohaterów i muzeum.

• Centrum Lotów Kosmicznych

space center

Znajduje się w Houston i jest najważniejszym centrum kontroli agencji NASA. Prowadzi się tu treningi astronautów, koordynuje i monitoruje załogowe loty kosmiczne. Ośrodek otwarty jest dla zwiedzających, ale godziny otwarcia najlepiej sprawdzić przed udaniem się do centrum (https://spacecenter.org/calendar/).

• The Alamo

the alamo

Miejsce pamiętnej Bitwy o Alamo 1836, która doprowadziła do proklamowania niepodległej Republiki Teksasu. Twierdza wraz z muzeum, baraki wojenne, domy Alamo oraz kaplica warte są odwiedzenia, a znajdują się w San Antonio.

• Palo Duro Canyon

palo duro canyon

„To burzliwy, kipiący kocioł wypełniony dramatycznym światłem i kolorem” – mawiała o tym miejscu znana amerykańska malarka Georgia O’Keeffe. Kanion znajduje się w pobliżu miasta Amarillo i jest drugim co do wielkości kanionem w USA. Pierwszym największym jest oczywiście Grand Canyon. Niesamowite wielokolorowe formacje skalne oraz bardzo strome wysokie ściany skalne płaskowyżów tworzą dramatyczne widoki. Najczęściej odwiedzanym miejscem w kanionie jest Lighthouse Rock. Aby do niej dotrzeć trzeba się udać na 6-milową przechadzkę po piaskowej trasie wśród czerwonych klifów.

• Padre Island National Seashore

padre island

Czyste plaże, ruchome piaski. Wspaniałe miejsce na windsurfing oraz wszystkie sporty wodne. Jest to największa wyspa barierowa na świecie, a od lądu oddziela ją Laguna Madre. Jest miejscem lęgowym żółwia zatokowego.

• Big Bend National Park

teksas big bend

Jest jednym z największych parków w USA. Położony przy granicy z Meksykiem obejmuje prawie 1 milion akrów. Park znajduje się na pustyni Chihuahua, przepływa przez niego Rio Grande, a samo centrum parku zajmują góry Chisos. W parku rośnie ponad 60 gatunków kaktusów, drzewa piniowe, dębowe i jałowce. Nie brakuje tam również zwierząt. Od płazów i gadów, a na ptakach i ssakach skończywszy. Największym ssakiem żyjącym w parku jest niedźwiedź czarny. Są tam również popularne meksykańskie świnki – javeliny. Możemy tam także spotkać grzechotniki, jaszczurki, żółwie, skunksy oraz 450 gatunków ptaków.
Jeśli uprawiasz kolarstwo górskie to jest to na pewno miejsce dla ciebie. W parku możesz przejechać się na osiołku, udać się na spływ pontonem po Rio Grande lub po prostu udać się na jeden z setek szlaków turystycznych.

• Caddo Lake

caddo lake 1

Każdy powinien odwiedzić to niepowtarzalne miejsce. Jezioro Caddo leży na granicy Teksasu i Luizjany. Teren ten jest pod ochroną ze względu na zalane drzewa cyprysowe. Ten podmokły teren można zwiedzać z pokładu parostatku lub wynająć canoe. Uwaga na aligatory i węże! A ci, co fascynują się postacią Bigfoot – Wielką Stopą, powinni wiedzieć, że na terenie jeziora stwora widziano setki razy na przestrzeni 50 lat.

• Dallas

dallas tx

To miasto trzeba odwiedzić. Każdy wie, że właśnie tam wydarzył się zamach na prezydenta Kennedy’ego, dlatego też trzeba odwiedzić Muzeum Sixth Floor. Jest to była składnica książek, z której Lee Harvey Oswald strzelał do prezydenta. Kolejnymi miejscami wartymi odwiedzenia są Muzeum Sztuki z kolekcją mieszczącą ponad 20 tysięcy dzieł sztuki oraz Muzeum Nauki i Przyrody Perot i Dallas Heritage Village, które jest muzeum skansenem.

Siwa