Fakty Ciekawostki Dzień Dobrych Uczynków – 19 maja

Dzień Dobrych Uczynków – 19 maja

SHARE
dobre-uczynki

Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań

Spraw komuś radość – pod takim hasłem odbywają się w Polsce rekrutacje chętnych do wzięcia udziału w miejskich, a nawet ogólnopolskich akcjach z okazji obchodów Dnia Dobrych Uczynków.

Rekrutacją zajmują się regionalne centra wolontariatu lub organizacje pomocy, które przyłączając się do ogólnopolskich obchodów podkreślają, że ideą święta jest czynienie dobra dla innych ludzi i planety. Wizją całości wydarzenia jest otwarcie się na drugiego człowieka, uwrażliwienie się na jego potrzeby, a także zwiększanie świadomości dobrowolnego zaangażowania.

Celem Dnia Dobrych Uczynków jest także zaszczepienie w ludziach świadomości, że nawet mała pomoc ma znaczenie.

W ramach wydarzenia odbywają się akcje dobroczynne na rzecz lokalnych organizacji, w których każda osoba zainteresowana może wziąć udział.
Pomysłodawcą jest Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska Białej, która zachęca co roku do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Sam mówił o swym pomyśle tak:

„Czasami słyszę, że to naiwna akcja, a poważny świat jej nie potrzebuje. Nie chcę świata, w którym dominują skandale, przemoc i konsumpcja. Wolimy zajmować się Dobrymi Uczynkami. To taki nasz naiwny wybór”,

np. z okazji 10 – lecia Fundacja zorganizowała radosne, piękne i słodkie obchody, gdyż rozdała pół tysiąca muffinek z niespodzianką (karteczki z pomysłami na Dobry Uczynek).

A co można zrobić?

Można sadzić kwiaty i rośliny, można spędzać czas z samotnymi, można pomóc w remoncie, można przekazać coś czego nie potrzebujemy na cele dobroczynne, można też kupić jedzenie dla samotnej osoby proszącej o datki, a mijanej codziennie w drodze do pracy, itp. Liczy się każdy dobry gest.

W ciągu ponad dekady w Dobre Uczynki zaangażowały się setki szkół, organizacji i fundacji oraz media. Jednak dzień ten to nie tylko udział w akcjach dobroczynnych. Istnieje możliwość przekazania materiałów, które usprawnią funkcjonowanie placówek, a poprzez to byt ich podopiecznych. Oczywiście jak wszystkie współczesne akcje rozpropagowane są one w różnych mediach i w sieci, a detale umieszczane są na stronach internetowych i na Facebooku. Dzięki takim akcjom Polacy zaczynają rozumieć dobroczynność jako realne zaangażowanie, a nie tylko symboliczne.

Niestety, ale w prestiżowym międzynarodowym rankingu, mierzącym dobroczynność w danym kraju – World Giving Index zajmujemy bardzo odległe miejsce (w okolicach 90 miejsca).

W dzisiejszej Polsce istnieje wiele form wsparcia potrzebujących takich jak „Szlachetna Paczka” czy platformy SiePomaga.pl lub PolakPotrafi.pl. Dzięki nim sytuacja się znacząco polepszyła (przełom w dobroczynności nastąpił w 2014 roku, poparte to zostało także nowelizacją ustawy o dobroczynności i datkach), jednak nadal jest wielu potrzebujących. Takie święta powinny być więc codziennie, gdyż dzięki nim świat jest lepszy. Dołącz więc do obchodów, pomóż w dobrej sprawie!

IB