Przeczytaj Dzień Marzyciela

Dzień Marzyciela

PODZIEL SIĘ

Marzenia to fantazje, myśli i wyobrażenia, to serie obrazów, dźwięków, emocji, wrażeń zmysłowych czy też myśli jakie są udziałem każdego człowieka. Marzenia dzielimy na dzienne i senne.

Dzienne pojawiają się w momencie naszej pełnej świadomości, kiedy po prostu zatapiamy się w nich bezgraniacznie lub kiedy planujemy naszą przyszłość. Senne to te, które śnimy.

Marzenia dzienne mogą nie tylko dotyczyć różnych przedziałów czasowych: przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości, ale także dotyczą szerokiej gamy tematów.

Jak mówią naukowcy mają one znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka i zróżnicowane są ze względu na płeć marzącej osoby, jej wiek, a nawet pozycję społeczną. Mogą być także swoistego rodzaju mechanizmem obronnym. Z kolei marzenia senne są tzw. tworami fizjologicznymi i każdy kto ich doświadczył opisuje je bardzo realistycznie, nawet jeżeli pojawiają się w nich wątki fantastyczne. Co ciekawe naukowcy dowiedli, że charakter snów jest znacznie częściej nieprzyjemny i związany jest z sytuacją życiową osoby śniącej, zaś brak logicznej całości i ciągłości snów sprawia wrażenie, że są one niekiedy odbierane jako dziwne.

8 września obchodzimy dzień marzyciela, który może być idealnym czasem na refleksje na temat własnych marzeń. Marzenia są piękną i przeważnie przyjemną zdolnością ludzi, a oni tak często boją się marzyć. Jeszcze bardziej boją się realizować to, co wymarzyli, co jest ich celem lub pasją. Warto dziś, choć chwilę, poświęcić na to, aby pomarzyć. Zatopić się w marzeniach, które zostały spełnione, które można realnie spełnić i te, które wywołują uśmiech na twarzy, lecz zawsze pozostaną w sferze fantazji. Podstawą jest to, aby nie bać się własnych pragnień, bo marzenia są tym, co trzyma w nadziei, a spełnianie marzeń tym, co uszczęśliwia. Oprócz realizacji własnych marzeń, wielką radość, również może sprawić spełnienie czyjegoś marzenia. To właśnie na ten aspekt, spełnienie marzeń innych chciał szczególną uwagę zwrócić pomysłodawca dnia marzyciela, Stanisław Rybka. To co dla jednych jest banalne, czy nic nie kosztuje, dla drugich może być szczytem marzeń. W codziennej pogoni za własnymi sprawami, często można nie zwrócić uwagi o czym marzą osoby z najbliższego otoczenia.

Czasem wystarczy przytulenie kogoś, poświęcenie czasu, zaangażowanie. Form w jakie można się angażować jest mnóstwo począwszy od zbiórek, po czynny udział w pracach fundacji lub organizacji.

W tym dniu nie bójmy się marzyć i wcielać w czyn nasze marzenia, sprawmy także, by spełniło się pragnienie innnych.

IB