Fakty Ciekawostki Dzień Ojca

Dzień Ojca

SHARE
Father,son and grandson fishing together

Jak wiele innych tego typu świąt jest ono wyrazem szacunku dla naszych rodziców (inne święta to Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Dziadka), a konkretnie dla naszych ojców. Życzenia i wyrazy wdzięczności składamy naszym tatom w Polsce 23 czerwca już od ponad 50 lat, czyli od 1965 roku.

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych i były one wynikiem decyzji iście marketingowej. Otóż, ponieważ Dzień Matki okazał się wielkim sukcesem postanowiono iść za ciosem i ustanowić święta dla pozostałych członków rodziny i tak zadedykowano jeden dzień w roku ojcom. Poza tym uznano, że każdy członek rodziny (powstały jeszcze święta siostry, brata, rodzeństwa) zasługuje na swoje święto, więc 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Dodda zaczęto celebrację. A wszystko zaczęło się 3 lata wcześniej, kiedy panna Dodd dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki wpadła na pomysł, aby uhonorować jej wspaniałego ojca, który po śmierci żony samotnie wychowywał 6 dzieci. Oczywiście ideą tego szczególnego dnia stało się uczczenie pamięci, trudu opieki nad rodziną oraz zasług wszystkich ojców z najbliższej okolicy, nie tylko Williama Dodda. I tak z wydarzenia lokalnego, w wyniku długoletnich zabiegów w 1972 roku prezydent Nixon ustanowił je oficjalnym świętem.

W Polsce święto to jak do tej pory nie osiągnęło jeszcze takiej popularności jak Dzień Matki, choć z roku na rok celebracje naszych tatusiów stają się coraz popularniejsze w przedszkolach i szkołach.

W tym dniu dzieci składają życzenia oraz wręczają laurki swoim tatusiom. W tradycji katolickiej już od zamierzchłych czasów średniowiecznych dniem poświęconym ojcom jest 19 marca, czyli dzień św. Józefa. I pomimo, że źródła Dnia Ojca są świętem religijnym dziś tradycja ta uległa sekularyzacji. Jedyną pamiątką tych początków jest współczesna celebracja duchowych ojców np. księży pracujących w danej parafii.

Dzień Ojca to także święto, które ma ruchome daty i tak we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii obchodzi się je 19 marca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Austrii w drugą. W Niemczech Dzień Ojca przypada na 39 dzień po Niedzieli Wielkanocnej i nazywany jest Dniem Mężczyzn i jest celebrowany zgoła inaczej niż w innych krajach na świecie. Grupy mężczyzn wędrują pchając wózek wypełniony winem lub piwem i szynką, przy którym potem celebruje się święto (jest to jedno wielkie pijaństwo). Tradycja ta wywodzi się z kolei z procesji farmerów z XVIII wieku, kiedy to na rynku miejskim, siedzący w drewnianym wózku ojciec, który mógł poszczycić się największą ilością dzieci dostawał kawał szynki. W krajach skandynawskich druga niedziela listopada poświęcona jest tatusiom. W Danii ojcowie świętują 5 czerwca, a w Turcji w 3 niedzielę czerwca. W Korei nie ma oficjalnego Dnia Ojca. Tam 8 maja celebruje się Dzień Rodziców. W Ameryce ojców honorujemy w trzecią niedzielę czerwca.

IB