Przeczytaj Dzień pończoch nylonowych

Dzień pończoch nylonowych

SHARE

Pończochy to powrót do czasów dawnej i zapomnianej już elegancji. To także bardzo seksowny atrybut kobiecego stroju, przyprawiający o szybsze bicie serca panów.

Z okazji święta nylonowych pończoch przypadającego 15 maja przypominamy kilka ciekawych faktów.

Nylon wynaleziony w 1935 roku przez firmę DuPont początkowo służył do wyrobu szczoteczek do zębów, namiotów, a później spadochronów. Pończochy zaczęły powstawać dopiero kilka lat później. 15 maja 1940 roku na rynku amerykańskim zadebiutowały pończochy Full Fashioned i w ciągu 4 dni sprzedano aż 4 miliony par. Pamiętną sobotę od tego czasu zaczęto nazywać „Nylon Day”. W kolejnym roku sprzedaż wzrosła aż do 64 milionów.

Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny wstrzymano produkcję pończoch, ponieważ nylon używano tylko do produkcji spadochronów.

Wówczas to para prawdziwych pończoch ze szwem stała się towarem niezwykle pożądanym i luksusowym, a kobiety, które nie miały pończoch przyciemniały nogi i malowały na nich szew.
Aby wspomóc działania wojenne słynna aktorka i modelka pin up Betty Grabel oddała swoje pończochy na aukcję charytatywną. Cena jaką osiagnęły to 40 tys. dolarów.
Najdoskonalsze nylony oczywiście marki FF (Fully Fashioned) pochodzą z lat 1959-1964. Dziś takiej jakości nie da się osiągnąć nawet na odrestaurowanych maszynach pończoszniczych. W początkowej fazie produkcji, aby otrzymać pełny zamknięty kształt pończochy zszywano dwa kawałki wyprofilowanego nylonu razem wzdłuż tworząc charakterystyczny prawdziwy szew, który w górnej części pończochy, zwanej manszetą kończył się otworem tzw. key-hole.
Dlaczego panie kochają nylony? Powodów jest wiele. Jedne interesują się modą retro, której nieodłącznym składnikiem elegancji są właśnie pończochy. Inne noszą je dlatego, że czują się wyjątkowo kobieco i seksownie. Zakładają je dla własnej przyjemności i uwielbiają już cały rytuał zakładania ich. Dziś nylony przeżywają renesans, zwłaszcza jeżeli mówimy o eleganckiej modzie i bieliźnie. Obecnie najczęściej służą też jako bielizna erotyczna wraz z wyrafinowanymi paskami podtrzymującymi i podwiązkami. Pończochy są jednym z najpopularniejszych fetyszy wymienianych przez mężczyzn i kobiety. Mogą mieć fakturę gładką, wzorzystą, ażurową przezroczystą lub kryjącą, matową lub błyszczącą, występują w szerokiej gamie kolorów (choć najpopularniejsze są różne odcienie beżu i czerń). Różnią się także splotem włókna, jego rodzajem i grubością.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat pończoch, zwłaszcza tych najlepszych FF?
Mają płaski splot tzw. podwójny węzełkowy, który gwarantuje niezwykłą gładkość i transparentność.

Wykończenie pięty może mieć kilka rodzajów:

Cuban Heel – wykończenie prostokątne
Point Heel – wykończenie trójkątne
Elegant – szerszy i niższy trójkąt
Havana – szeroki prostokąt

Pozostałe typy pończoch nylonowych to:

RHT (Reinforced Heel and Toe) – wzmocnione palce i pięta, najczęściej bezszwowe lub z naszytym szwem nad piętą
RT (Reinforced Toe, wzmocnione tylko palce, najczęściej bezszwowe
NHT (Nude Heel and Toe) bez wzmocnień, tzw. sandal foot, najczęściej bezszwowe.

IB