Gotowanie Folia aluminiowa – używać czy nie

Folia aluminiowa – używać czy nie

SHARE
folia-al2

Folia aluminiowa służy nam w codziennych czynnościach w kuchni. Szczególnie latem w domach, w których grillowanie jest na porządku dziennym jest ona nieodzownym towarzyszem przygotowania potraw.

Niestety najnowsze badania wykazują, że folia aluminiowa może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera. Aluminium ma w sobie neurotoksyczne cząsteczki, które po podgrzaniu łatwo przenikają do naszego jedzenia. A wraz z nim do naszego organizmu i mózgu.

Duże ilości aluminium w naszym mózgu mogą doprowadzić do problemów z pamięcią, zaburzeń poznawczych i demencji. Naukowcy wykazali, że aluminium również wspomaga rozwój osteoporozy oraz może prowadzić do chorób nerek.

Po przeczytaniu tych rewelacji pierwsze pytanie jakie nasunęło mi się na myśl to: „Jak mogę zastąpić folię podczas grillowania karkówki czy schabu?” Czy są tzw. formy zastępcze? Okazuje się, że jesteśmy tak przyzwyczajeni do używania folii, że trzeba się mocna zastanowić czym ją zastąpić.

folia-al

Oto kilka pomysłów na zminimalizowanie wchłaniana szkodliwego aluminium i zastąpienie foli w kuchni:

• Cytrusy
Nie używaj folii aluminiowej, kiedy grillujesz jedzenie z cytrusami. Pomarańcze i cytryny (oraz inne kwaśne produkty) powodują łatwiejsze przenikanie aluminium do pokarmu.
• Pomidory
One, tak samo jak cytrusy, nie powinny być grillowane w folii. Pomidory, przetwory pomidorowe oraz potrawy, których są one częścią piecz w żaroodpornych naczyniach, a odgrzewaj w garnkach, a nie w naczyniu przykrytym folią w piekarniku.
• Rybka
Z grilla, ale nie z folii. Zamiast folii użyj specjalne ruszty do grillowania ryb. W przypadku ryb możemy również użyć papieru pergaminowowego (parchment paper), który rewelacyjnie się sprawdza w pieczeniu ryb z cytrusami czy w winie. Kolejnym sposobem na rybkę z grilla jest użycie deseczek z drzewa cedrowego – nieszkodliwe i smaczne.
• Bananowiec
Jego liście możemy wykorzystać do zawijania potraw, które będą pieczone lub grillowane.
• Naczynia
Naczynia, które możesz użyć w zastępstwie folii to: garnki i patelnie żeliwne, szkło żaroodporne, stal nierdzewna, kamionka. Grillować można też na drewnie czy kostce soli.

A jak pozbyć się aluminium z naszego organizmu?

Przez konsumpcję silnie zasadowych surowych owoców i warzyw, takich jak cytryny, jabłka czy buraki. To one wspomagają w naszym organizmie mechanizmy oczyszczające i sprzyjają wydalaniu jak największej ilości nagromadzonych metali ciężkich, w tym aluminium.

Pelagia