Przeczytaj Gwiazdy USA polskiego pochodzenia

Gwiazdy USA polskiego pochodzenia

SHARE

Nina Siemaszko

Antonina Jadwiga Siemaszko, która znana jest jako Nina Siemaszko to amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Chicago.

Jej ojcem był Konstatnty, żołnierz polskiego podziemia oraz więzień obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a matką Colette McAlister, Brytyjka. Naukę pobierała w Goodman School of Drama na Uniwersytecie DePaul w Chicago. Jej debiutem aktorskim była rola w komedii „One More Saturday Night” w 1986 roku.

Następnie wystąpiła w kolejnej komedii „License to Drive” w 1988 roku i miniserii z 1989 roku „Lonsome Dove”. Na dłużej karierę związała z serią „Mystery Woman”, gdzie pojawiła się w 10 filmach telewizyjnych. Grała rolę policjantki-tajniaczki w hicie Quentina Tarantino z 1992 roku „Reservoir Dogs”, jednak została wycięta z ostatecznej wersji filmu i dostępna jest tylko w dodatkach na płytach DVD wydanych z okazji 10-lecia filmu „ Reservoir Dogs 10th Anniversary-Special Edition DVD”. W miniserii „Sinatra” odtwarzała postać jednej z jego żon, aktorki Mii Farrow, jednka miłośnicy erotyków z lat 90. kojarzą ją najpewniej z „Dzikiej Orchidei 2” (Wild Orchid II: Two Shades of Blue), gdzie grała dziewczynę o imieniu Blue zmuszoną po śmierci ojca do prostytucji. W roku 1998 Siemaszko pojawiła się w kolejnej miniserii „More Tales of the City”. Kolejne jej role to epizod w serialu „Sports Nights” oraz postać Ellie Bartlet w popualrnym serialu „The West Wing”. Oczywiście aktorka występuje w wielu serialach jako postać gościnna, i tak można było ją zobaczyć w „Red Shoe Diaries”, „Judging Amy”, „Tales from the Crypt”, „CSI: Crime Scene Investigation”, „Grey’s Anatomy” i „Private Practice”, „The American President”.

Siemaszko jest zapaloną biegaczką, biegła w ponad 15 maratonach, uwielbia snowboard, udziela się jako wolontariuszka w Girls on the Run oraz uczy yogi seniorów. Podobno mówi płynnie po polsku. Jej przyjaciółką jest inna Chicagowianka Lara Flynn Boyle, a na uniwersytecie studiowała wraz z Gillian Anderson znaną z serialu „Z archiwum X”. Jest jedyną uczennicą St. Ignatius College Prep, która najpierw została wyrzucona, a potem ponownie przyjęta do szkoły. Jako dorosła osoba kupiła w nowo wybudowanym szkolnym teatrze miejsca w trzecim rzędzie, które poświęcone są rodzinie Siemaszków.

Nina ma dwóch starszych braci. Corky Siemaszko jest reporterem i dziennikarzem New York Daily News, a Casey, tak jak ona, jest aktorem.

Casey Siemaszko

Kazimierz A. Siemaszko, czyli Casey znany jest z filmów „Powrót do przyszłości I i II”, „Stand By Me”, „Young Guns” i „Of Mice and Men”.

Urodził się w Chicago, dorastał w Old Irving Park, a aktorstwa uczył się na DePaul University.

Karierę na scenie zaczynał wraz z siostrą od występów tanecznych. Jego matka była tancerką i wraz z ojcem trenowali i wychowali pokolenia chicagowskich dzieci tańczących tradycyjne polskie tańce ludowe (przez 20 lat pracowali z Kosciuszko Dancers, gdzie właśnie tańczyli Nina i Casey). Casey występował z polskimi harcerzami, a także grał z profesjonalnymi polskimi aktorami w teatrze RefRena. Jego pierwszym płatnym występem, gdy miał 7 lat (zarobił $5) był udział w występach zespołu baletowego podczas ich turnee w Chicago.

Po skończeniu szkoły aktorskiej wyjechał do LA, tam pojawiał się w reklamach, sztukach i czymkolwiek mu zaproponowano. Pierwszą rolą filmową był występ w filmie „Class” z 1983 roku. Siemaszko grał także w serialach telewizyjnych min. w „NYPD Blue”, „Law & Order”, „Damages”. Poza tym użyczał swojego głosu w grach video np. „Grand Theft Auto: San Andreas.”. Tak jak jego siostra pojawiał się gościnnie w wielu serialach tv np. „Person of Interest”, „The Blacklist”, „Elementary” oraz wystąpił w filmach telewizyjnych, „Killing Kennedy” i miniserial „The Bronx is Burning”, „Storm of the Century”.

Aktor trenuje sztuki walki Hapkido, Judo i Tai Chi, jest także studentem Zen.

Związany jest także z polską społecznością. Podczas 21 Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce wręczył nagrodę weteranowi II wojny światowej walczącemu pod dowództwem lidera ruchu oporu Augusta Emila Fieldorfa, który był bohaterem filmu Ryszrada Bugajskiegi „Generał Nil”. Jak sam powiedział, jego rodzice byliby z niego dumni w tym momencie.
POPELINA