Przeczytaj Jak nie dać się grypie

Jak nie dać się grypie

SHARE

W tym roku grypa jest wyjątkowo niebezpieczna. Ciągle słyszymy o zamkniętych z powodu rozprzestrzeniania się choroby szkołach lub przypadkach śmiertelnych. Jak to się dzieje, że choroba ta może być tak groźna?

Sama grypa owszem może być śmiertelna. Przyczyną zgonu mogą być poważne problemy z oddychaniem i krytyczne wręcz odwodnienie organizmu, ale jest to dość mały odsetek przypadków, najczęściej niebezpieczne są dla chorujących powikłania pogrypowe.

Najpopularniejszym powikłaniem jest infekcja bakteryjna płuc lub bakteryjne zapalenie płuc – dzieje się tak, ponieważ wirus grypy uszkadza płuca i powoduje stan zapalny, który ułatwia bakteriom zaatakowanie płuc i powoduje bardzo poważne zakażenie.
Sepsa – występuje, gdy ciało reaguje na infekcję w sposób nadwrażliwy. Sepsa może wpływać na działanie wielu narządów, czasami powodując jego niewydolność czego skutniem może być zgon.
Zapalenie mięśnia sercowego – to dość rzadkie powikłanie, ale także może być śmiertelne. Może spowodować nagłą śmierć lub niewydolność serca oraz zakażenie/stan zapalny mózgu, które prowadzi do drgawek i niebezpiecznego obrzęku.

Kto jest najbardziej zagrożony?

Oczywiście małe dzieci poniżej 5 roku życia oraz osoby starsze powyżej 65 roku życia są w największej grupie ryzyka nie tylko zachorowania na grypę, ale możliwości wywiązania się komplikacji. Poza tym muszą na siebie szczególnie uważać kobiety w ciąży i osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba płuc, choroby serca, cukrzyca i stany neurologiczne.

Kiedy należy szukać natychmiastowej pomocy?

Dziecko – nie może złapać tchu i oddech jest płytki i szybki, skóra jest zaróżowiona, nie pije wystarczającej ilości płynów, nie może się obudzić i jest jakby nieobecne, jest rozdrażnione, objawy poprawiają się, ale po krótkim czasie powracają z dodatkową gorączką, silniejszym kaszlem, a nawet wysypką.
Dorośli – pojawiają się problemy z oddychaniem, duszność, ból w klatce lub problemy z ciśnieniem, ból w jamie brzusznej, zawroty głowy, uporczywe wymioty, symptomy ustępują, a potem wracają ze zdwojoną siłą z kaszlem i wysoką gorączką.

Co robić, gdy zachorujemy?

– weź lekarstwa na kaszel, ponieważ na początku może nie być groźny, ale jeżeli symptomy się pogorszą wtedy może wywiązać się poważne powikłanie,
– weź lekarstwa na zapalenia wirusowe – grypa wywołana jest wirusami, więc te leki są najlepszym sposobem walki z nią (nie antybiotyki, które przeznaczone są do walki z infekcjami wywołanymi bakteriami nie wirusami),
– zamiast leżeć staraj się trzymać głowę wyżej czyli być w pozycji półsiedzącej – umożliwi to lepsze oddychanie,
– nie lecz się alkoholem – alkohol może pogorszyć jeszcze bardziej nudności i podrażnić żołądek,
– nie bierz zimnych pryszniców, by zmniejszyć gorączkę – kąpiele z lodem wręcz przeciwnie podniosą ją,
– zdecydowanie nie idź chory do pracy – na pewno nie będziesz produktywny i jeszcze zarazisz innych.

IB