Najnowsze Jak przetrwać sezon katarów i gryp?

Jak przetrwać sezon katarów i gryp?

SHARE

Jeżeli nie chcecie szczepić się przeciwko grypie proponujemy zastosować się do poniższych uwag, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Oczywiście najważniejsza rada to częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą.

Jogurt na śniadanie
Te same żywe kultury, które pomagają trawić mogą pomóc w stłumieniu przeziębienia. Naukowcy odkryli, że ludzie spożywający probiotyki w suplementach lub w sfermentowanych pokarmach mieli o 12% mniej infekcji górnych dróg oddechowych.
Uchyl okno, idź na spacer
Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest ważna z tego powodu, że cząsteczki wirusa są przenoszone w powietrzu i to utrudnia zarażenie się.
Ćwicz
Badania wykazały, że osoby, które ćwiczyły 45 minut lub więcej w tygodniu rzadziej zapadały na wszelkiego rodzaju stany zapalne i były bardziej odporne na wirusy.
Jedz grzyby
Jedzenie grzybów powoduje podwyższenie liczby limfocytów T, a co za tym idzie zmniejszenie zachorowalności na choroby wirusowe. Warto dodać też do diety bogate w antyutleniacze owoce i warzywa, by zniszczyć wolne rodniki.
Odwróć się od kichającego i kaszlącego
Staraj się unikać kontaktu z osobami chorymi, a kiedy kichają po prostu odwróć głowę w drugą stronę. Bakterie wydostające się podczas kichania mogą przemieścić się na odległość 20 stóp.
Nie dotykaj ust
Niedotykanie twarzy i ust zmniejsza szanse na zachorowanie, gdyż są to obszary, przez które najczęściej zarazki dostają się do organizmu. (Podobno przeciętna osoba przykłada dłoń do ust i nosa około 3 razy w ciągu godziny).
Wysypiaj się
Osoby, które śpią mniej niż 7 godzin są bardziej narażone na zachorowanie.
Przepłucz nos
Przepłucz nos przy pomocy bezzapachowego irygatora do nosa, soli fizjologicznej lub ostudzonej słonej wody. Pomoże to usunąć wirusowe cząstki, które wdychałeś w ciągu dnia zanim zaatakują one organizm.
Zażywaj cynk
Pierwiastek ten jest niezbędny do budowy komórek układu odpornościowego, a przyjmowanie cynku w ciągu 24 godz. od wystąpienia pierwszych objawów skraca czas choroby. Jedz produkty bogate w cynk.
Pij dużo płynów
Płyny pomagają rozrzedzić śluz, który wytwarza chory organizm i dzięki temu łatwiej jest on usuwany z organizmu.
Zainstaluj nawilżacz powietrza
Suche powietrze w pomieszczeniach powoduje ból gardła i pogorszenie się kaszlu. Nawilżacz pomoga także zmiejszyć zdolność wirusów do zarażania.
Zjedz chilli
Ostre przyprawy pozwalają oczyścić zatoki.
Parówki z olejków eterycznych
Zwłaszcza z olejku tymiankowego i eukaliptusowego. Zapach przypominający mentol powinien sprawić, że drogi oddechowe będą lepiej funkcjonować.

IB