Żyj zdrowo Zdrowie Jak przetrwać zimę bez problemów z mięśniami i stawami?

Jak przetrwać zimę bez problemów z mięśniami i stawami?

SHARE

Zaczynają się mrozy, pora zatem przygotować nasz organizm na nadchodzące śnieżyce. Zima niewątpliwie sprzyja nasilaniu się problemów reumatycznych, wzmagają się także bóle naszych stawów i mięśni.

Co zatem mamy zrobić aby nasze stawy nie czuły się obciążone a mięśnie rozluźniły się?

Po pierwsze należy się ruszyć. Nie musimy zaczynać od wielkiego wysiłku. Wystarczy krótki spacer lub pływanie. Jadąc na zakupy zaparkujmy na końcu parkingu. Szukanie miejsca jak najbliżej wejścia do sklepu nie służy ani naszym nerwom ani mięśniom. No właśnie – stres! Pamiętajmy, że również on negatywnie wpływa na kondycję naszych stawów, powodując napięcie i usztywnienie mięśni.

Po drugie – bardzo istotna jest zrównoważona dieta. Zwróćmy uwagę na to co jemy, pamiętajmy jak ważne dla naszego organizmu są produkty bogate w witaminy – owoce, warzywa i ryby.

Wielu z nas wciąż ufa, że wystarczy odpowiednia ilość tabletek, aby znów poczuć się jak nastolatek. Pamiętajmy jednak, iż ciągłe zażywanie leków w końcu negatywnie odbije się na naszym przewodzie pokarmowym.

Obecnie coraz więcej osób preferuje produkty naturalne. Lecznicze działanie ziół jest bez wątpienia znane od wieków, nic dziwnego zatem, że wielu z nas stawia na taką właśnie formę odnowy organizmu. Z bólami stawów świetnie poradzą sobie liście agawy, pomoże także sok z selera, wyciągi z dzikiej róży, pokrzywy czy skrzypu.

Od lat jednak największą popularnością wśród preparatów do pielęgnacji układu mięśniowo-szkieletowego cieszą się glukozamina i chondroityna. Te substancje naturalnie tworzą strukturę chrząstki stawowej, więzadeł i ścięgien, a więc są podstawowymi cegiełkami do ich regeneracji i odbudowy. Są one pomocne zarówno w codziennych zajęciach, jak i w przypadku zajęć wymagających większego zaangażowania stawów i pleców, np. u sportowców czy też pracowników fizycznych.

Ważnym elementem leczenia stawów są suplementy diety oraz preparaty kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji układu mięśniowo-szkieletowego. Nasz organizm doceni ich działanie zwłaszcza w przypadkach, kiedy czegoś mu brakuje lub nie jesteśmy w stanie dostarczać niezbędnych substancji w żywności lub płynach.

Pamiętajmy więc, aby w związku ze zbliżającą się zimą zadbać o nasze stawy i mięśnie, ponieważ to właśnie teraz najbardziej potrzebują one naszego wsparcia.

S.C.