Żyj zdrowo Zdrowie Jak spowolnić starzenie się mózgu

Jak spowolnić starzenie się mózgu

SHARE

Starzenie się to niestety proces nieodwracalny. Starzeje się całe ciało, każdy organ, więc mózg także. Z wiekiem niestety nie jesteśmy już tak błyskotliwi, wolniej przyswajamy wiadomości i częściej o czymś zapominamy.

Oto kilka najbardziej efektywnych stymulujących mózg nawykach.

Korzystaj z chwilowego relaksu
Aby mózg lepiej pracował koniecznie odpocznij przez kilka minut dziennie, nie dopuść do tego, by żyć tylko w stresie i pośpiechu.
Rozwiązuj krzyżówki
Mówiliśmy już o tym wielokrotnie – zadania, szarady, krzyżówki, rebusy są świetnym treningiem dla szarych komórek, który utrzymuje je w dobrej kondycji.
Rób trening siłowy
Zwiększa on intensywność akcji serca co z kolei pompuje więcej tlenu do mózgu, a dotleniony mózg to mózg sprawniejszy. Poprawia się wtedy pamięć, łatwiej się uczymy i nie popadamy w depresję.
Nie korzystaj z urządzeń elektronicznych przed snem
Na co najmniej godzinę przed snem odłóż wszelkie urządzenia elektroniczne, komputer, tablet, telefon. W ten sposób przygotujesz mózg do lepszego wypoczynku, a to jest potrzebne do jego regeneracji.
Śmiej się częściej
Dobry humor i częsty uśmiech to mniej stresu i poprawa działania układu immunologicznego. Dzięki temu poprawi się także sprawność mózgu.
Czytaj
Nic tak nie wzbogaca słownictwa i ogólnej wiedzy jak czytanie. Poza tym książka działa na intelekt i wyobraźnię w ten sposób, że pobudza je do działania, więc jest to świetny trening. Koniecznie sięgnij po klasyczną papierową książkę.
Śpij w chłodnym pokoju
Przed snem wywietrz sypialnię, staraj się także utrzymywać niższą temeperaturę. Jeżeli w sypialni jest za gorąco wtedy nie wysypiamy się.
Ucz się
Rozwijaj się, zdobywaj wiedzę, pogłębiaj nabyte umiejętności. Nic tak nie stymuluje mózgu jak nowe kwalifikacje.
Dbaj o dietę
Koniecznie dodaj do menu ryby bogate w omega-3. Dzięki temu zredukujesz stres, polepszysz przepływ krwi do mózgu. Jeżeli nie lubisz ryb koniecznie dodaj do diety orzechy.
Wykonuj projekty
Projekty plastyczne lub robótki ręczne to świetny trening manualny i intelektualny. Hobby, w którym musisz coś robić, planować jest świetną rozrywką dla mózgu. Bawiąc się robisz więc coś pożytecznego.
Kaligrafuj
To powrót do dzieciństwa, kiedy wszystko zapisywało się ręcznie. Pismo odręczne jest świetnym, mało stresującym sposobem na ćwiczenia mózgu.
Zapisz się na wolontariat
Nic nie daje większej satysfakcji jak bycie potrzebnym innym. Dzięki poczuciu spełnienia i zadowolenia będziemy bardziej zmotywowani i nasz mózg będzie lepiej pracował.

IB