Żyj zdrowo Zdrowie Jak starzeją się mężczyźni a jak kobiety

Jak starzeją się mężczyźni a jak kobiety

SHARE

Z wiekiem, niezależnie od płci, zachodzą zmiany w organizmie i następuje proces starzenia się. Jednak kobieta starzeje się inaczej niż mężczyzna. Jednym z wielu powodów dlaczego tak się dzieje jest przede wszystkim inny metabolizm, który w odmienny sposób wpływa na zachodzące procesy regeneracyjne.

Oprócz tego pewne nawyki typowe dla danej płci mogą przyspieszyć starzenie się.

Skóra na twarzy u mężczyzn jest 25% grubsza i jędrniejsza, zawiera też więcej elastyny, kolagenu. Poziom kolagenu w męskiej skórze obniża się w stałym tempie. Poza tym skóra u panów ma więcej gruczołów łojowych przez co mniej się przesusza co powoduje, że zmarszczki są u nich później widoczne. Według badań kobiety częściej sięgają po słodycze, a cukier poprzez szkodliwy wpływ na skórę wyzwala wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia, uszkadzają komórki, mogą wywołać stany zapalne. Panie mają tendencje do częstszego korzystania ze słońca, co też wpływa na szybszy proces starzenia.
Włosy u kobiet z biegiem czasu stają się cieńsze i bardziej matowe, ale za to mężczyźni tracą je szybciej. Jeśli chodzi o siwe włosy to wcześniej pojawiają się u mężczyzn.
Wzrost po 75 roku życia u mężczyzn obniża się do 3.5 cm, a u kobiet do 5 cm.
o 60 roku życia u obu płci następują zmiany związane z mową. Kobiecy głos staje się niższy, a mężczyzny wyższy. Panowie są bardziej narażeni na utratę słuchu od kobiet, przez co u nich następuje ubytek słuchu wcześniej.
U kobiet mięsień sercowy ma niezmienioną grubość, natomiast u mężczyzn z wiekiem dochodzi do jego pogrubienia. Skutkiem tego są inne objawy choroby wieńcowej oraz inaczej działają stosowane leki w przypadku tej choroby.
Mężczyźni częściej zapadają na chorobę wrzodową gdyż więcej palą. Również, panowie na raka jelita grubego zapadają 10 lat wcześniej niż kobiety.
Kobiety są bardziej narażone na ubytek tkanki mięśniowej i tak po 75 roku życia może dojść do utraty u kobiet do 40%, a u panów 25% masy mięśni. U kobiet z powodu obniżającego się poziomu estrogenów i wysokiego poziomu androgenów tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy brzucha.
Z wiekiem, szkielet kobiety traci dwa razy więcej minerałów niż szkielet mężczyzn. Ryzyko złamania po 50 roku życia to 13% u mężczyzn, natomiast 40% u kobiet.

Barb