Porady Jak wyczyścić materac i kanapę

Jak wyczyścić materac i kanapę

SHARE

Do wywabiania plam z materaca nie potrzeba wielu środków, wystarczy woda, sól i soda.

Z kurzu i roztoczy
Posyp materac sodą oczyszczoną, rozprowadź równomiernie szczoteczką lub dłonią. Zostaw na 30 minut, a potem odkurz materac.

Z potu
Do większego słoika wsyp 2 szklanki sody oczyszczonej, dodaj 4-5 kropli olejku eterycznego o zapachu lawendy, który ma działanie relaksacyjne. Zakręć słoik i potrząsaj do wymieszania się wszystkich składników. Mieszankę rozprowadź dokładnie na całej powierzchni materaca używając sitka. Poczekaj godzinę i odkurz materac.

Z krwi
Sól zmieszaj z wodą na papkę, nanieś ją na plamę i pozostaw na 30 minut. Zetrzyj szmatką.
Teraz zajmijmy się wywabianiem plam na kanapie.

Z czerwonego wina
Zwilż plamę, a następnie potraktuj ją środkiem piorącym. Zostaw wszystko na kilka godzin, zbierz pozostałości i zostaw do wyschnięcia.

Z czekolady
Zeskrob zeschniętą czekoladę nożem do masła, nałóż na plamę roztwór z detergentów. 10 minut wystarczy, aby zabrudzenia zniknęły.

Z keczupu
Zbierz keczup z pomocą ściereczki, następnie przetrzyj plamę środkiem piorącym i wypłucz ciepłą wodą.

Z kawy
Namocz plamę na 30 minut, a następnie spierz łagodnym detergentem.

Z mleka
Najpierw namocz zabrudzenie, a nastepnie nałóż roztwór sody oczyszczonej. Zostaw na około 5 minut i zbierz. Przemyj zimną wodą.

Z długopisów i kredek
Spryskaj plamę alkoholem i zostaw na kilka minut. Staraj się nie szorować zbyt energicznie, aby nie rozmazać atramentu. Wyciskaj plamę ze środka, aby usunąć ją z głębi. Jeżeli to możliwe ściągnij poszycie z kanapy i wypierz (zimny cykl). Plamy z kredek świecowych najpierw spłucz czystą wodą,a potem potraktuj ją sodą oczyszczoną.

Z oleju i smaru
Zbierz nadmiar oleju z pomocą ręcznika, następnie posyp miejsce mąką kukurydzianą. Pozostaw na około godzinę, aby mąka wchłonęła tłuszcz. Po tym czasie spryskaj plamę detergentem.

Guma do żucia
Zaschniętą gumę można łatwo usunąć za pomocą tępego noża (nóż do smarowania masła). Aby przyspieszyć twardnienie gumy mozna przyłożyć do niej kostkę lodu. Resztę pozostałości usuń za pomocą zwykłego mydła.

IB