Żyj zdrowo Co jeść? Jedz ryby, czyli benefity kwasów tłuszczowych

Jedz ryby, czyli benefity kwasów tłuszczowych

SHARE

Jedzenie ryb, zwłaszcza tych tłustych zalecane jest przez wielu dietetyków jako kluczowa część zdrowej diety.

Oto benefity związane z włączeniem do menu ryb i suplementów zawierających kwasy tłuszczowe:

Chronią serce
Zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Korzyści te związane są w dużej mierze z kwasami tłuszczowymi omega-3 zawartymi w rybach, które zmniejszają ilość trójglicerydów, powolne tworzenie płytki nazębnej i obniżają ciśnienie krwi. Oczywiście te najzdrowsze, zalecane to ryby tłuste zawierające duże dawki omega-3, ale jak wykazali naukowcy jedzenie ryb dwa razy w tygodniu niezależnie od poziomu tych kwasów jest źródłem chudego białka.
Wspomagają rozwój mózgu
Spożycie DHA znajdującego się w rybach ma wpływ na wspomożenie prawidłowego rozwoju mózgu i oczu u niemowląt. Badania wykazały, że matki które dodały do diety ryby urodziły dzieci z mniejszym ryzykiem wystąpienia autyzmu. Niedobory DHA podczas ciąży i pierwszych kilku miesięcy życia są również związane z niższą inteligencją i gorszym wzrokiem. Oczywiście najważniejszy jest wybór ryb o znikomej zawartości rtęci.
Naturalny „poprawiacz” humoru
Osoby z depresją lub lękami mają niski poziom kwasów tłuszczowych i omega-3, stąd wniosek, że dodanie do diety ryb bogatych w kwasy tłuszczowe, w tym szczególnie w EPA (kwas ten występuje wyłącznie w rybach) polepsza samopoczucie, niweluje objawy związane z depresją, w tym także depresją poporodową.
Poprawiają pamięć
Jedno z badań wykazało, że regularne jedzenie ryb może pomóc zachować dobrą pamięć, dzięki lepszemu funkcjonowaniu mózgu w miarę starzenia się. Niektórzy spekulują, że omega-3 w rybach mają działanie ochronne na neurony mózgu, podczas gdy inni uważają, że korzyści mogą wynikać ze zwiększonego przepływu krwi w mózgu, dzięki usprawnieniom sercowo-naczyniowym wynikającym z dodania do diety kwasów omega-3. Jeszcze bardziej obiecujące są wyniki sugerujące, że spożywanie tłustych ryb lub spożywanie suplementów oleju z ryb może zapobiec lub spowolnić postęp choroby Alzheimera.
Zmniejszenie ryzyka chorób autoimmunologicznych
Najnowsze badania sprawdzają wpływ kwasów omega-3 na choroby autoimmunologiczne, takie jak cukrzyca typu I i reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby tego rodzaju są często wywołane stanem zapalnym, a kwasy DHA i EPA mają działanie przeciwzapalne, dlatego zalecane jest jedzenie ryb 2 do 4 razy w tygodniu.

IB