Podróże Jesień w Ameryce

Jesień w Ameryce

PODZIEL SIĘ
jesien2-www

„Przyrodę ogarnia jesień i jesiennie
robi się we mnie i wokół mnie”.

Johann Wolfgang von Goethe, „Cierpienia młodego Wertera”

Jak jej nie kochać! Przecież to jedna z najpiękniejszych pór roku. Jeden z najlepszych okresów na podróże i zachłystywanie się kolorową naturą. Oto gdzie warto się wybrać, jeśli marzycie o jesiennej podróży pełnej kolorowego listowia, słonecznych dni i chłodniejszych wieczorów.

Kalifornia, Sonoma County
Tutaj liście zmieniają kolory od października do późnego listopada. Wówczas kalifornijska wieś i winnice zalewają się purpurą, złotem i odcieniami żółtego. Ponadto jesień to czas dojrzewania wina, dlatego też pora na wyprawę do Kalifornii nie mogłaby być lepsza.

Waszyngton
Kolejnym zaskakującym miejscem, gdzie podziwiać można piękną jesień jest stan Waszyngton, zwłaszcza w miejscach jak Yakima czy Leavenworth. Kolorowemu listowiu poświęca się tu festiwale i zabawy, można się tu wybrać na łowienie ryb, spływy kajakiem i piesze wędrówki.

jesien-4-www

Nowy Meksyk
The Enchanted Circle Scenic Byway – trasa z Taos poprzez Eagle Nest i Angel Fire. Ta piękna droga prowadzi przez góry, doliny i wspaniałe zabudowania typu adobe. Na tej trasie możemy zanurzyć stopy w jeziorze w Eagle Nest, połowić ryby w rwących strumykach, podziwiać kolory jesieni, przejechać obok najwyższego szczytu w NM – Wheeler Peak, który ma 13 161 stóp wysokości i zobaczyć niedźwiedzie, wapiti i orły.

jesien3-www

Kolorado
Tutaj dominuje gatunek drzewa aspen, czyli osika, której liście zaczynają pokrywać się odcieniem złota od połowy września. A mówiąc o Aspen, wraz z liśćmi opadają tu ceny nawet o 50 procent, a restauracje oferują zniżki. Jesienne ceny zaczynają się od 100 dolarów za noc. Wyprawy Aspen Expeditions z przewodnikiem zabiorą Cię na szczyt Aspen Mountain, skąd możesz przelecieć się helikopterem, podziwiając jesienne listowie w przypływie adrenaliny. Wyrusz pieszo do lasu i spędź noc w jednej z 29 chat myśliwskich znajdujących się w Colorado Rocky Mountains, które są wyposażone w kominki, sprzęt do gotowania i wodę. Również najpiękniejsze topole, jakie można znaleźć w tym kraju są na trasie West Elk Loop Scenic & Historic Byway. Z miasteczka Gunnison należy udać się do Crested Butte (hwy. 135) i na drogę o nazwie Kebler Pass Road. Ta żwirowa droga prowadzi do Paonia Dam, a na trasie wspaniałe krajobrazy, Black Canyon i polany z wypoczywającymi wapiti.

jesien-www

Utah
Są tacy, którym wydaje się, że to Kolorado ma monopol na piękne, złote listowie jesiennej osiki. Ale nie można zapominać o południowym Utah, gdzie w mieście Cedar City można zobaczyć jeden z najbardziej spektakularnych jesiennych krajobrazów w USA. W Cedar Breaks National Monument zobaczyć też można wspaniałe klify wyrzeźbione w zachodniej części Wyżyny Markagunt. Biegną tamtędy dwa główne szlaki: Spectra Point to łatwy, dwumilowy szlak, oferujący wspaniałe panoramy wzdłuż krawędzi klifów, podczas gdy Alpine Ponds Trail zabierze Cię na cudowną wyprawę pomiędzy drzewami, łąkami i kwiatami, oferując spektakularne jesienne widoki.

Siwa