Podróże Kalifornia w pigułce

Kalifornia w pigułce

PODZIEL SIĘ

Kalifornia najludniejszy i najbogatszy oraz trzeci co do wielkości stan USA. Gdyby Kalifornia była oddzielnym państwem, wówczas znajdowałaby się na 8. miejscu największych gospodarek światowych. 

Poniżej więcej ciekawostek o tym stanie.

Pierwsze Fortune Cookie na terenie USA wyprodukowano w San Francisco.
Kalifornia słynie z najlepszych awokado. Miasteczko Fallbrook nazwano światową stolic awokado gdzie corocznie organizowany jest Festiwal Awokado, który przyciąga ludzi z całego świata.
Piosenkarz Otis Redding napisał swój największy przebój „The Dock Of The Bay” podczas pobytu na łodzi w Sausalisto. Malownicze Sausalisto znajduje się po drugiej stronie zatoki z San Francisco.
Los Angeles największa metropolia w Kalifornii której liczebność szacuje się na osiem milionów. Co warto zobaczyć i co warto wiedzieć o Los Angeles.
Oryginalna nazwa LA to „El Pueblo de Nuestra Senora Reina De Los Angeles sobre El Rio Porciuncula”. Ta hiszpańska fraza przekłada się na „Wioska Matki Bożej Królowej Aniołów nad rzeką Porciuncula”. Nazwa została ostatecznie skrócona do „Los Angeles”. Nadal można zwiedzać oryginalną główną ulicę, z wieloma oryginalnymi budynkami i kamiennymi chodnikami. Śródmieście na Olvera Street dawniej nazywało się Calle Olvera.
W LA biuro koronera posiada sklep z pamiątkami. Nazywa się Skeletons in the Closet. Można tam kupić odzież, artykuły biurowe i do domu, akcesoria a nawet czaszkę.
Beverly Hills powstało na terenie rancha fasoli lima. Jego prestiż podniósł się, kiedy gwiazdy Hollywood „złotego wieku” Douglas Fairbanks i Mary Pickford, kupili ziemię i zbudowali tam 56-hektarową nieruchomość.
Kalifornia była pierwotnie nazywana „Grizzly Bear State”, aż do momentu odkrycia złóż złota. W Kalifornii grizzly można znaleźć na fladze stanu i nadal jest to oficjalne zwierzę stanu w Kalifornii. Niestety, po rozpoczęciu gorączki złota, podgatunek Ursus arctos californicus był celem polowań, które doprowadziły do wymarcia gatunku.
Niedzwiedź na stanowej fladze Kalifornia ma na imię „Monarch”. Był to prawdziwy niedźwiedź, który został znaleziony w Ventura Mountains w 1889. Został schwytany i mieszkał przez kolejne 22 lata (aż do śmierci) w niewoli w San Francisco. Monarcha ważył ponad 1200 funtów. Wypchanego można podziwiać w California Academy of Sciences w San Francisco.
Żaden z banków w San Francisco nie upadł w okresie wielkiego krachu na giełdzie w roku 1929. Pomimo, że reszta kraju była pogrążona w wielkim kryzysie. W tym czasie w San Francisco zbudowano zarówno Golden Gate Bridge jak i Oakland Bay Bridge.
Kalifornia jest w rzeczywistości miejscem narodzin McDonald’s. Pierwszy w historii McDonald’s został otwarty w San Bernardino w Kalifornii, przez Dicka i Mac McDonald w 1948. Sprzedawali hamburgery za 15 centów. Zamieszkały w Chicago Ray Kroc nabył prawa do firmy w 1961 za $2 700 000 i stworzył markę, która jest znana dzisiaj.
W obrębie Kalifornii znajduje się jeden z najstarszych parków narodowych USA – Park Narodowy Yosemite a także 7 innych: Park Narodowy Doliny Śmierci, Park Narodowy Sekwoi, Park Narodowy Kings Canyon, Park Narodowy Joshua Tree, Park Narodowy Lassen Volcanic, Park Narodowy Redwood i Park Narodowy Channel Islands.
Cała linia brzegowa jest pomnikiem przyrody. Unikalne siedlisko zwierząt i roślinności na ponad 20000 skałach, wysepkach, rafach, szczytach wzdłuż całego nabrzeża. Posiada także 7924 akrów gruntów publicznych podzielonych na 6 jednostek: Trinidad Head, Waluplh-Lighthouse Ranch, Lost Coast Headlands, Point Arena-Stornetta, Cotoni-Coast Dairies, and Piedras Blancas. Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie można spacerować na piasku i obserwować zwierzęta, takie jak wydra morska, foka, ptaki, motyle, a nawet wieloryby. Najpiękniejszym miejsem na wybrzeżu Kalifornii jest Big Sur.
Najstarszymi na świecie drzewami są liczące sobie ponad 4000 lat sosny długowieczne i sosny ościste, rosnące jedynie w Kalifornii.
Kalifornia jest jedynym stanem USA, który ma pierwiastek chemiczny o tej samej nazwie. „Californium”(Kaliforn) sztucznie wytworzony radioaktywny metal jest najdroższym znanym pierwiastkiem.
Castroville jest znane jako “Artichoke Center of the World”. W 1948, aktorka i ikona Marilyn Monroe została koronowana na pierwszą w historii królową Artichoke Queen na Castroville Artichoke Festival.

Barb