Podróże Karnawałowe szaleństwo

Karnawałowe szaleństwo

PODZIEL SIĘ
Rio de Janeiro, Brazil - February 14, 2010: Rio de Janeiro, Brazil - February 14, 2010: Samba school Imperatriz Leopoldinense make his presentation in Sambodrome in Rio de Janeiro carnival. This is one of the most waited big event in town and attracts thousands of tourists from all over the world. The parade is happenning in two consecutive days and the samba schools are always trying their best to impress the judges.

Kolorowe korowody przebierańców, tancerki w skąpych strojach tańczące sambę, kolorowe maski i kukły, głośna muzyka i szaleństwo na ulicach – tak w wielu miejscach wyglądają ostatnie dni karnawału.

26 lutego rozpocznie się Wielki Post. Nim jednak to nastąpi czas na szaloną zabawę. Oto najbardziej popularne i najhuczniejsze imprezy karnawałowe na świecie:

▸ Rio de Janeiro – Brazylia
Rio de Janeiro to stolica karnawału. Tancerki ubrane w kolorowe stroje, przyozdobione piórami, tańczące sambę przyciągają każdego roku do Brazylii tysiące zaciekawionych turystów z całego świata. Tradycja świętowania karnawału na ulicy wywodzi się z XVIII wieku, a samba stała się jej symbolem w latach 20. XX wieku. W ostatnich dniach karnawału (w tym roku 21-26 lutego) zapowiada się najhuczniejsza zabawa nie tylko w Rio, ale także w Sao Paulo czy Salvadorze.

▸ Nowy Orlean – USA
Mardi Gras, czyli tłusty wtorek to najsłynniejsza impreza karnawałowa w USA. Co roku biorą w niej udział setki tysięcy osób. Jak sama nazwa wskazuje, największa impreza odbywa się we wtorek przed Środą Popielcową (w tym roku będzie to 25 lutego). Tradycyjne kolory Mardi Gras to żółty, fioletowy i zielony i właśnie te barwy przeważają w kolorowym korowodzie, który przemierza dzielnicę francuską w Nowym Orleanie. Roztańczony i rozśpiewany korowód obdarowuje zgromadzonych gapiów prezentami w postaci korali lub innych gadżetów. Często w trakcie parady skandowane są różnego rodzaju hasła polityczne odnoszące się do obecnej sytuacji w kraju.

▸ Quebec – Kanada
Rozbawiony tłum podąża za… bałwanem. Ze względu na warunki pogodowe – śnieg parada ma swój odmienny charakter. Kanadyjczycy bawią się przez cały dzień i noc. W mieście odbywają się bale maskowe, konkursy rzeźb w śniegu czy zawody sportowe. Udział w paradzie biorą tysiące mieszkańców miasta, a także turyści, którzy pragną świętować zakończenie karnawału po kanadyjsku, czyli na śniegu i z maskotką bałwana.

▸ Goa – Indie
Również w Azji świętują karnawał. Najsłynniejszy odbywa się w stanie Goa w Indiach. Wywodzi się z tradycji portugalskiej, kiedy to teren ten był zarządzany przez ten kraj. Zabawa trwa trzy dni i połączona jest z kolorowymi paradami, tańcem i śpiewem. Głównym hasłem kolorowego korowodu jest „jeść, pić i bawić się” i tak też wyglądają ostatnie dni karnawału.

▸ Wenecja – Włochy
Z weneckim karnawałem nierozerwalnie związane są maski i  tradycyjne stroje nawiązujące do dawnych balów karnawałowych. Rozpoczyna się od tzw. lotu anioła, czyli zjazdu jednego z mieszkańców miasta na linie z bazyliki na plac św. Marka. Karnawał w Wenecji rozpoczął się 8 lutego i potrwa do 25 lutego. Co roku tysiące osób z całego świata bierze udział w tej maskowej zabawie.

▸ Nicea – Francja
Ponad milion turystów przyciąga nad lazurowe wybrzeże karnawałowe szaleństwo w Nicei. Tradycja sięga XIII wieku, ale za oficjalny jej początek uznaje się rok 1872. Jak się bawić to na całego, dlatego karnawał w Nicei trwa twa tygodnie (w tym roku 14-25 lutego). Najważniejszymi wydarzeniami karnawału jest bitwa na kwiaty oraz parada światła. W paradzie z tej okazji kroczy nie tylko roztańczony tłum, ale także na specjalnie przygotowanych platformach jadą kukły, najczęściej związane ze światem polityki.

▸ Santa Cruz – Hiszpania
To drugi co do popularności karnawał na świecie. Tradycja wywodzi się z XVI wieku. Co roku miliony turystów odwiedza Teneryfę, aby wspólnie świętować zakończenie karnawału. Kolorowe tancerki, roztańczony i rozśpiewany tłum maszerujący ulicami miasta, wspaniała atmosfera, to tylko niektóre z punktów zabawy.

Miłej zabawy karnawałowej.
Ruda