Najnowsze Kiedy powinieneś wybrać się do terapeuty

Kiedy powinieneś wybrać się do terapeuty

SHARE
therapist

Każdy z nas przechodzi przez okresy stresu, niepowodzenia, apatii czy furii w życiu. W takich momentach wydaje nam się, że świat nasz legł w gruzach i już nigdy naszego życia nie odbudujemy.

U większości z nas te momenty ekstremalnej huśtawki emocjonalnej szybko przemijają i wracamy do formy, do „normalności”.

Niestety, u niektórych osób te ekstremalne zachowania i stany emocjonalne są chroniczne. Często trudno jest nam samym ocenić nasze zachowanie i zdecydować o potrzebie pomocy u specjalisty.

Wydział do Spraw Nadużywania Substancji i Zdrowia Mentalnego opracował listę kilku objawów czy też zachowań wskazujących na potrzebę udania się do specjalisty.

• Wyolbrzymiasz swoje emocje
Każdy z nas czuje strach, złość. Wszystko zależy od tego, jak intensywne są te uczucia w tobie. Jeśli którekolwiek z uczuć utrudnia ci codzienne funkcjonowanie udaj się do specjalisty. Jeśli wszystko, co czujesz jest na krawędzi katastrofy może to doprowadzić do stanów lękowych, a nawet myśli samobójczych.

• Przeżyłeś uraz
Śmierć w rodzinie, utrata pracy, rozpad małżeństwa, zdrada. Jeśli którekolwiek z wydarzeń w twoim życiu powstrzymuje cię od wykonywania codziennych obowiązków lub twoje zachowania stały się bardziej wzmożone oznacza to, że powrót do normalności po traumatycznych przeżyciach sprawia ci problem. Powinieneś więc rozważyć rozmowę ze specjalistą.

• Nadużywasz
Alkoholu, jedzenia lub zacząłeś sięgać po narkotyki. Zacząłeś palić papierosy czy też jeździć autem bardziej agresywnie, przestałeś dbać o siebie. To wszystko są oznaki niekontrolowanego zachowania lub też niemożności sprostania zadaniom, jakie życie postawiło przed tobą.

• Bóle głowy, rozstroje żołądka
Jeśli bez podstaw medycznych nagle zaczynasz mieć częste bóle głowy, nudności, częste przeziębienia może to oznaczać, że twój organizm odreagowuje problemy emocjonalne, z którymi nie możesz sobie poradzić. Twój poziom stresu jest tak wysoki, że zaczyna obezwładniać cię, blokując prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu.

Pamiętaj, jeśli zmiany zachodzące w twojej psychice są przewlekłe i powstrzymują cię od normalnego codziennego funkcjonowania, odbierają ci przyjemność życia warto jest udać się do specjalisty. Czasami wystarczy rozmowa i zrozumienie naszych trosk do rozpoczęcia szczęśliwego życia.

Siwa