Najnowsze Kiedy strach przejmuje władzę

Kiedy strach przejmuje władzę

SHARE

Jak wszystko w życiu, strach również ma pozytywne i negatywne aspekty. Wydawałoby się, że tak negatywne uczucie jak strach nie może budować nic pozytywnego. A jednak. Nawet strach może być naszym sprzymierzeńcem. Strach oznacza, że żyjesz, Strach oznacza, że jesteś gotowy na zmiany.

Jeśli zdrowa doza strachu nie towarzyszy ci w życiu to oznacza, że nie brniesz do przodu. Także czasami nie warto walczyć ze strach, chyba że przejmuje on władzę nad naszym ciałem i umysłem powodując niemalże całkowity paraliż naszego życia codziennego. Często natomiast strach wywołany jest zachodzącymi zmianami w naszym życiu. Zmianami, które są pożądane, chciane, czasami długo przez nas wyczekiwane. Nareszcie dostajemy to do czego tak długo dążyliśmy a tu zamiast radości, zalewa nas paraliż i uczucie strachu przed wielką niewiadomą.  A co jak nam się nie powiedzie? A co jak jest to jedna zła decyzja, zły moment na zmiany? Uczucie strachu przed niepowodzeniem powoduje. że często zachowujemy się nieracjonalnie i nie podejmujemy wyzwania, które mogłoby polepszyć nasze życie czy uszczęśliwić nas. Rezygnujemy z promocji, zakładania biznesów, nauki nowego języka, inwestowania pieniędzy, nowego związku, nowych celów. Tylko dlatego, że się boimy niewiadomej. Nie pozwól, aby strach kierował twoim życiem pozbawiając cię tego czego wyczekujesz.

  •  Przemyśl raz, przemyśl dwa razy – nie analizuje tysiąc razy jednej sytuacji, możliwości, propozycji. Pomyśl, przemyśl, podejmij decyzji. Koniec. Nie wałkuj! Wałkowanie sprzyja rozwojowi negatywnej dozy strachu po którym przychodzi paraliż i zero działania.
  •  Przestań rozmyślać tylko działaj – strach ma napędzać a nie odpędzać rozwój. Przeszedłeś przez wszystkie za i przeciw więcej teraz czas na działanie. Nie odkładaj tego kroku. Czym dłużej będziesz zwlekać tym większa szansa na to, że strach weźmie nad tobą górę.
  •  Kiedy strach bierze górę nad racjonalnym myśleniem – wyobraź sobie siebie za 10, 20 lat. Wyobraź sobie swoje życie jeśli nie podejmiesz ryzyka. Wyobraź sobie również życie z wprowadzeniem zmiany nad którą się dzisiaj zastanawiasz. Które “życie” wybierasz?
  •  Nie obwiniaj siebie za porażki – one są kolejnymi lekcjami do lepszych decyzji dnia jutrzejszego.
  •  Wiara czyni cuda – uwierz w siebie. To jest największy prezent jaki możesz dla siebie zrobić. Wtedy strach nigdy na zawsze nie zapanuje nad tobą, twoimi działaniami i celami.