Gwiazda Rozmowa z Kingą Modjeską – reżyserem spektaklu “Pippi Pończoszanka”

Rozmowa z Kingą Modjeską – reżyserem spektaklu “Pippi Pończoszanka”

PODZIEL SIĘ

Rozmowa z Kingą Modjeską – reżyserem spektaklu “Pippi Pończoszanka”, który zobaczymy 7 czerwca w Copernicus Center

Pippi Pończoszanka to klasyka pośród lektur z dzieciństwa. Dlaczego twój wybór padł akurat na Pippi?
Ze względu na główną bohaterkę. Rudowłosa Pippi jest najdzielniejszą, najsilniejszą i najbardziej niesforną dziewczynką na świecie, która wzrusza, bawi, i uczy kolejne pokolenia. Tytułowa postać znanej i lubianej powieści pióra Astrid Lind`gren, podbiła serce niejednego dziecka. Niestraszne jej sztormy ani rekiny, kiedy w grę wchodzi dobra zabawa! A my właśnie chcemy się świetnie bawić! Już w niedzielę 7 czerwca, na deskach Copernicus Center wraz z Pippi, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Dziecka, a więc, tradycyjnie, oprócz spektaklu wiele dodatkowych atrakcji, czyli malujemy twarze, kręcimy balony. Dla każdego dziecka, które w tym dniu odwiedzi nas w teatrze słodka niespodzianka.
Czym zaskoczy Pippi widzów, bo nie wierzę, że twój spektakl będzie wiernym odbiciem książki.
Pippi Pończoszanka zaprasza na pokład świata, po którym przejdzie się każdy, komu niestraszna piracka przygoda, spotkanie twarzą w twarz z dwoma rabusiami, policjantami, czy niezwykle nadgorliwą panią z opieki. Stawiam na klasykę i właściwie idę po przysłowiowych ,,literkach” dorzucając do fantastycznej opowieści ciekawe układy choreograficzne, świetne piosenki, barwny kostium. Mimo to, świat stanie na głowie, właśnie dzięki głównej bohaterce.
Czy spektakl Pippi jest tylko dla najmłodszych uczestników?
Głównym tematem przedstawienia jest opowieść o tym, jak w codziennym życiu wchodzimy w schematy. Zadziorna Pippi, to kolorowa rebeliantka, która nie ma pojęcia, czym są konwenanse i święte zasady (na które podobno nie ma rady!). Nasz spektakl ma zachęcić i małych i dużych do szukania w sobie dzieciaka. Otwartego, pełnego pomysłów, i optymizmu. Bajka dla dzieci, ale sztuka adresowana zarówno do młodych, jak i do dorosłych widzów.
Nie tylko jesteś reżyserem spektaklu, ale także wcielasz się w rolę…. No właśnie – kogo zagra Kinga?
Pippilottę Wiktualię Firandellę Złotomonettę Pończoszankę, córkę kapitana Efraima Pończochy, czyli po prostu Pippi.
Twój repertuar jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Niedawno mogliśmy zobaczyć Wesele, teraz przed nami Pippi. Czy masz już pomysły na przyszłość?
Repertuar na sezon 2015-2016 jest zamknięty, ale nie zdradzę szczegółów. Wszyscy lubimy niespodzianki, a najbardziej te, na które trzeba ciut poczekać! W najbliższych planach nasz Wielki Świąteczny Festiwal ,,Betlejem dla świata”, który z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem. W zeszłym roku, wśród zaproszonych gości znaleźli się Indianie. Teatr po prostu oszalał, a najbardziej trzymały się kurczowo sceny dzieciaki, które “prawdziwych Indian” mogą znaleźć tylko w książce lub filmie.
Pippi, pomimo bycia sierotą, jest najsilniejszą dziewczynką na świecie i doskonale sobie radzi bez pomocy innych, ignorując bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie. Czy taka była Kinga Modjeska w młodości?
Według rodzinnej anegdotki na wszelkie próby pomocy lub ingerencji ze strony dorosłych odpowiadałam zawsze tak samo ,,Sama, ja sama…”. Chodziłam po drzewach i miałam głowę pełną pomysłów tak, jak Pippi, ale w przeciwieństwie do niej, moje dzieciństwo nie obfitowało w aż tyle zwariowanych przygód. Główny nacisk położony był u mnie w domu na edukację, a ja zaliczałam się raczej do wzorowych uczennic, chociaż status prymuski nie przeszkodził mi w zjeżdżaniu zimą na ślizgawce na …  skrzypcach. Jedni na sankach, inni w tekturowych kartonach, a ja na futerale. A to już typowe zachowanie naszej Pippi.
Zatem do zobaczenia w teatrze! Ahoj!

Magdalena Stefanowicz
Zdj. w artykule i na okładce: Photo by Robert Roszkowski

Teatr Scena Polonia
,,Pippi Pończoszanka”
Adaptacja, reżyseria: Kinga Modejska
Choreografia: Magdalena Solarz, Arletta Gromek
Scenografia: Joanna Kapuścieńska
Muzyka: Wojciech Żmuda
Teksty piosenek: Zbigniew Czalej
Występują: Julitta Mroczkowska, Kinga Modjeska, Ewelina Zielińska, Grzegorz Chiliński, Arletta Gromek, Bartosz Kasza, Aleksandra Mierzejewska, Jacek Bołoz,  Zespół Wici oraz Studio Teatralne Modjeska
Bilety: 630 670 6319, www.bilety.com, www.copernicustickets.com, Księgarnia D&Z, Księgarnia Quo Vadis