Najnowsze Kleszcze atakują

Kleszcze atakują

SHARE

Okres wakacyjny sprzyja wyprawom do lasu, chociażby na spacer lub wycieczkę rowerową. Niestety, za krzakiem może czaić się … kleszcz. U niektórych na samą myśl o tych pasożytach pojawia się gęsia skórka. Nie tylko są ważniejsze i atakują z ukrycia, ale co ważniejsze, roznoszą groźne choroby.

Na świecie jest ich około 830 gatunków. Kleszcze najlepiej czują się w trawie, ale lubią również przebywać na krzewach. Uwielbiają życie w lasach liściastych i na podmokłych terenach. Znacznie mniej lubią klimat suchy. Te pasożyty, żywiące się krwią, potrafią przeżyć bez pożywienia nawet dwa lata.

Życie wśród kleszczy nie byłoby takie straszne, gdyby nie choroby przez przenoszone. Ugryzienie przez kleszcze może się źle skończyć, ponieważ są nosicielami wielu chorób wirusowych i bakteryjnych. Dwie choroby w swoim życiu: borelioza oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Borelioza pojawia się w naszym organizmie w momencie zarażenia nas przez kleszcza bakteriami zwanymi krętkami. Pierwszym jej objawem jest pojawienie się w okolicy wokół ugryzionego miejsca. W takim przypadku powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Wcześnie wykryta, przy pomocy antybiotyków, borelioza jest całkowicie wyleczalna.

Z KZM nie ma żartów, 2 procenty na tę chorobę umiera. KZM powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Często jest to sposób na wykrycie krwi. Niestety, współczesna medyczna firma lecznicza.

Aby uchronić się przed kleszczami przebywając na świeżym powietrzu:
• zakładaj jasne ubranie, ze śliskiego materiału;
• noś zakryte, najlepiej sięgające kostek buty;
• zakładaj przylegające do ciała koszule z długim rękawem;
• używaj produktów w sprayu z serii lub firmy DEET;
• po przyjściu do domu sprawdź całe ciało i głowę.

Jeśli znajdziesz coś na sobie, to nie należy go zgniatać, przypisać, przekręcić czy też smarować tłuszczem. Najlepiej, przy pomocy pensety, ująć kleszcza bezpośrednio przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wyciągnij ze skóry. Miejsce po kleszczu powinniśmy od razu wymyć i zdezynfekować. Pamiętaj o tym, aby miejsce było ugryzione przez kilka tygodni.

MK