Porady Finanse Kup auto i nie daj się oszukać

Kup auto i nie daj się oszukać

PODZIEL SIĘ

Dużymi krokami zbliża się do Chicago największa wystawa samochodów – Auto Show 2020. Wszystkich miłośników aut zapraszamy w dniach 8-17 lutego do McCormick Place, gdzie można nie tylko pooglądać najnowsze modele, ale także skorzystać z jazdy testowej.

Oczywiście po dniu spędzonym na wystawie, niektórzy zdecydują się na zmianę auta. Dziś kilka praktycznych rad, jak kupić samochód i nie zbankrutować lub nie zostać oszukanym.

■ najlepsza okazja – nie istnieje coś takiego! Jeśli słyszysz o specjalnych cenach, okazjach, perełkach i innych podobnych ofertach, to bądź bardzo ostrożny. Dealer samochodowy może i zaoferuje ci 5-letni serwis, darmową wymianę oleju, czy dożywotnie mycie auta w salonie, ale w zamian dołoży ci kilka miesięcy ekstra spłat lub dodatkowe ubezpieczenie.

■ porównuj – zanim wybierzesz się do salonu samochodowego, sprawdź ceny u innych dealerów, porównaj kilka podobnych marek i modeli, wybierz tę, która cię najbardziej interesuje i przez kilka dni, a nawet tygodni śledź ceny na rynku. Jeśli sprzedawca zobaczy, że orientujesz się w cenach u konkurencji, jesteś zdecydowany na konkretną markę i model, trudniej będzie mu tobą manipulować. Pamiętaj, że każdy sprzedawca to specjalista w swojej dziedzinie.

■ jazda próbna – nie kupuj auta, dopóki nie odbędziesz jazdy próbnej. Nie bój się testować samochodu – wybierz się na dłuższą przejażdżkę, która pozwoli ci „poczuć” auto. Jeśli kupujesz używane auto, to obejrzyj je z każdej strony – zwróć uwagę na stan opon, podwozia, maski, jak wygląda jego wnętrze – czy jest czyste, itd.

■ pytaj – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się zadawać pytania. Sprzedawca jest od tego, aby odpowiadał na wszystkie twoje pytania. Poproś o raport z Carfax lub innych stron, które pokażą ci historię auta, skąd jest, czy było serwisowane, itd.

■ bądź ostrożny – zwłaszcza przy podpisywaniu dokumentów. Przeczytaj dokumenty, które podpisujesz, zwłaszcza wszystko co jest napisane „drobnym” drukiem, dokładnie sprawdź cenę, jaka jest wpisana w umowę, procent na pożyczce, twoje i dealera dane, czy nie ma ekstra opłat za np. dodatkowe ubezpieczenie, itd. Każdy sprzedawca chce uzyskać jak najwyższą cenę przy sprzedaży. Bądź czujny.

Powodzenia przy zakupie i wielu emocji podczas Auto Show!
MK