Ona/On Lęki a osobowość

Lęki a osobowość

SHARE

Lęk odczuwamy w sytuacjach nadchodzącego niebezpieczeństwa. Towarzyszy mu niepokój, napięcie wywołane sytuacjami niemającymi bezpośredniego zagrożenia.

Oto co lęki mówią o naszej osobowości?

Klaun
Ludzie, którzy boją się postaci, z których wyrazów twarzy nie są w stanie odczytać ich intencji, zazwyczaj są szczerzy, bezpośredni i oczekują tego samego od innych.

Krew
Widok płynącej z rany krwi natychmiastowo uwalnia mechanizm samoobronny i do mózgu przesłany jest sygnał niebezpieczeństwa. Zdarza się, że na widok krwi ludzie tracą przytomność. Takie osoby cechuje silny instynkt obrończy. Poza tym są zrównoważeni, spokojni, oraz starają się utrzymać dobry stan zdrowia.

Wąż
Widok pełznącego gada wielu ludziom przysparza dreszczy. Strach na widok węży wywołuje chęć stawania w obronie innych. Osoby takie doceniają ludzi i mają dobre relacje z nimi. Są lojalnymi przyjaciółmi.

Pająki
Osoby bojące się pająków mają wrodzony instynkt przetrwania i lubią też zarządzać. Wrażliwość, niezawodność, jak również czujność i natychmiastowa reakcja są przypisane jako plusy u tych ludzi.

Publiczne przemowy
Panikowanie przed publicznym wystąpieniem świadczy o niskiej pewności siebie. Zazwyczaj ludzie z takim lękiem są bardzo wymagający i oczekują od siebie wykonania rzeczy perfekcyjnie. Świadomość, że ktoś będzie oceniać ich występ jak i możliwość fiaska staje się dla nich przytłaczające. Lubią spędzać czas na rozmyślaniach, ale to nie oznacza, że są zamknięci w sobie. Preferują małą grupę znajomych.

Ciemność
Ludzie bojący się ciemności mają pobudzoną wyobraźnię i są bardzo kreatywni.

Bakteria
Bakteriofobia zazwyczaj powstaje wskutek traumy. Ludzi bojących się zarazków wyróżnia niekończące się dbanie o czystość i porządek. Są skrupulatni, dokładni i zorganizowani oraz pełni niepokoju.

Tłum
W tym przypadku strach przerasta brak możliwości ucieczki z przeludnionego miejsca. Ludzie tacy są ostrożni i nieufni. Utrzymują dystans do innych nie tylko fizyczny ale też emocjonalny.

Wysokości
Osoby z lękiem wysokości to stąpający twardo po ziemi i dopinający swego celu. Nie lubią zmian, posiadają silną osobowość i zdecydowany sposób myślenia, mają strach przed utratą kontroli. Są inteligentni i bardzo wrażliwi.

Barb