Podróże Przez Amerykę... „Mała, nieładnie pachnąca mieścina zwana Chicago”

„Mała, nieładnie pachnąca mieścina zwana Chicago”

PODZIEL SIĘ

Nie od razu Kraków zbudowano.
Zaczęło się zupełnie zwyczajnie jako malutka, śmierdząca mieścina na wózku na terenie całej rzeki, nazwanej wcześniej rzeki Chicago.

W roku 1832
od dwunastu rodzin, mieszkających nad brzegami rzeki Chicago, pobrano pierwsze 150 dolarów na potrzeby wszystkich mieszkańców. Za 12 zbudowano po raz pierwszy w historii, po raz pierwszy w historii. Minęły dwa lata i miasto raptownie zaszyło swoją liczebność do 2 tysięcy mieszkańców. W 1934 roku mieszkańcy zabili ponad 40 wilków, nieustannie napadających na domowe zwierzęta.

Pierwszy przewodnik
po Chicago ostrzegał, że w Chicago, jak i we wszystkich naszych zakładach na prerii, przeważa przejmujący smród, nieznośny dla wszystkich ludzkich zmysłów. Bagienny zapach, połączony z niesłychanym intensywnym smrodem na rozmowach i na sobie z ludźmi i zwierzętami skunksów, miejscowi Indianie nazywają się „ona-kaw-go”. Ale też intensywny nieprzyjemny zapach dzikich regionów. Cokolwiek by to nie było, na ładne dzisiaj słowo w dawnych czasach wywoływało odruch zatykania się bez powodu na, czy było aromat cebuli czy miłosny zapach uroczych skunksów.

Dwa bardzo ważne,
pierwsze potrzeby zbudowane w Chicago w 1832 roku w 1833 roku. Ilość mieszkańców rośnie, co powoduje, że więcej jest na wyspie Michigan i na rzece Chicago, prowadzącej w głąb lądu. Na obu brzegach powstają składy drewna i spichlerze. Most przy ulicy Dearborn powstaje już w 1834 roku i łączy południową i północną część miasta. Ruch zaczyna się drastycznie zwiększać, przywożąc do miasta coraz większą ilość ludzi i towarów. Twoje potrzeby związane z kalendarzem w mieście już w 1835 roku:

W 1837 roku liczba
mieszkańców the 4000 dusz. Gdyby Williama B. Ogdena został wybrany pierwszy burmistrzem Chicago. W tym samym roku Pierwsza Wielka Panika Finansowa paraliżuje gospodarkę. Spektakularna wartość gruntów jest drastyczny – spekulacyjna kupujący parcelę w mieście przed Wielką Dozą za nią 11 000 $, w 1940 roku może za dziesięć sam otrzymać ziemię 100 $ (sto!) Dolarów. Firma CD Peackok otwiera pierwszy sklep jubilerski i nie działa nawet wtedy, gdy wszystkie z dostępne w 1942 roku.

Cały stan Illinois
przeżywa olbrzymi kryzys i wstrzymuje wypłaty swoich obligacji. Nie powstrzymuje się od napływu ludzi z Chicago do zbliżenia się do 16 000. Miasto zasilone zostaje o wiele bardziej spekulacyjne ze wschodnim wybrzeżem.

W przełomowym dla miasta
i dla stanu 1948 otwarto kanał „Illinois i Michigan”, wiodącym od rzeki Chicago do rzeki Illinois koło Peru, IL, otwierającym tę możliwość bezpośredniej żeglugi z Oceanu Atlantyckiego do Morza Karaibskiego przez rzekę Mississippi. To zapoczątkowało niesłychany rozwój miasta i jego rozbudowę do rozmiarów metropolii.

Krzysztof Wawer