Przeczytaj Mardi Gras

Mardi Gras

SHARE

Tłusty wtorek, czyli dzień przed środą popielcową, ostatni dzień karnawału.
Obchody święta związane są z różnego typu festiwalami lub paradami ulicznymi odbywającymi się niezależnie od siebie w wielu miastach na całym świecie.

Najbardziej znana jest oczywiście parada w Nowym Orleanie, choć święto obchodzone jest w Sydney w Australii czy w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii (oraz Australii i Stanach Zjednoczonych) dzień Mardi Gras znany jest również pod nazwą „Pancake Tuesday” (z ang. naleśnikowy wtorek) lub „Shrove Tuesday” i jak nazwa wskazuje – jest okazją do spożycia dużej ilości naleśników.

W Szwecji i innych krajach północnej Europy jada się semle. W Danii świętuje się ostatni poniedziałek karnawału – fastelavn, a w Islandii pod nazwą bolludagur, czyli dzień słodkiej bułeczki.

Oczywiście korzenie tych świąt sięgają tłustego czwartku czyli dni wielkiego jedzenia i zabawy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu.

Nowy Orlean – zwany również „Big Easy” („Wielki Luz”) to amerykańskie miasto z europejską duszą, przyprawione kreolskim smaczkiem. Nic dziwnego, że właśnie tu na dobre zadomowił się przywieziony przez Francuzów Mardi Gras – czyli trwający od Święta Trzech Króli aż do Środy Popielcowej karnawał.

Tradycja Mardi Gras posiada korzenie europejskie i sięga średniowiecznych bachanaliów, które z Rzymu i Wenecji przywędrowały do Francji. Pierwsze obchody karnawału w Nowym Orleanie miały miejsce w połowie XVIII wieku, kiedy to bawiono się na wystawnych balach maskowych organizowanych przez mężczyzn. Na owych balach jedynie panom wolno było kryć swoje twarze za maskami i to również im przysługiwał przywilej proszenia pań do tańca. Po latach orleańskie przedstawicielki płci pięknej zbuntowały się i postanowiły wydawać własne bale. Jak nietrudno się domyślić – na damskich balach mężczyznom nie wolno było zakładać masek – nosiły je wyłącznie kobiety. Do tańca prosiły również panie.

Z czasem Mardi Gras przybrało formę parady zamaskowanych mężczyzn jaka miała miejsce we Francuskiej Dzielnicy. Następne lata to okres bardzo burzliwy dla Nowego Orleanu. Wtedy to liczne konflikty o podłożu rasowym znajdowały swoje ujście podczas Mardi Gras. Tradycją stały się walki w błocie, rzucanie błotem w przechodniów i uczestników parady oraz ogólna anarchia. Wielu żądało zakazu parad i innych obchodów karnawału, na szczęście jednak zwyciężyło inne rozwiązanie i w XX wieku ulicami miasta ruszyły pierwsze kolorowe parady.

Dziś są to poprzedzone wieloma tygodniami przygotowań obchody. Oficjalnymi kolorami festiwalu jest fiolet, zieleń i żółć, a przedmiotami związanymi z paradą są oczywiście korale, maski i kokardy. O czym należy jeszcze wspomnieć to to, że co roku parada jest komentarzem dla aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Muzyka, taniec, śpiew, roznegliżowanie i rzucanie w publiczność karnawałowymi pamiątkami to rokroczne tradycje.

IB