Porady Lekarz Marzec miesiącem nerki

Marzec miesiącem nerki

SHARE

Nerki, które kształtem przypominają fasolkę, to jeden z najważniejszych narządów. Gdy odmówią nam posłuszeństwa nasze życie staje się koszmarem. Dializy, dieta, problemy z ilością przyjmowanych płynów, osłabienia, opuchlizna i tak można wymieniać bez końca. Szczęściarzem wśród chorych może nazwać się ten, kto znalazł dawcę i uzyskał drugą szansę na normalne życie.

Światowy Dzień Nerki obchodzony jest zawsze w drugi czwartek marca. W tym roku przypada na 10 marca. Pomyślmy w tym dniu i miesiącu o naszych nerkach, sprawdźmy ich stan. Nerki rzadko kiedy bolą, stąd bardzo trudno wykryć ich choroby. Nie bójmy się lekarza. A jak okaże się, że wszystko jest z naszymi nerkami w porządku, wznieśmy toast szklanką wody!!! Dlaczego? Gdyż woda dla naszych nerek jest paliwem, które dodaje im energii i siły do działania.

LOGO

200 litrów na dzień
Nerki filtrują średnio 200 litrów krwi każdego dnia. Pomagają regulować prawidłowe ciśnienie krwi oraz utrzymują równowagę substancji mineralnych, a także regulują produkcję czerwonych krwinek. Ponadto oczyszczają organizm z toksyn, odpowiadają za odpowiedni balans płynów w organizmie, przyczyniają się do produkcji witaminy D, która odpowiada za zdrowe i mocne kości. To tylko niektóre z funkcji, które pełnią nerki. Jak wynika – są bardzo ważnym narządem i nie wolno nam ich lekceważyć.

9. śmiertelna choroba
Najnowsze badania przeprowadzone w USA wskazują na to, że ponad 26 milionów Amerykanów dotkniętych jest chorobami związanymi z nerkami i niestety, większość z nich nie wie o tym. Choroby nerek mogą prowadzić do śmierci – 9 miejsce pod względem umieralności. Często jedyną szansą na przeżycie jest przeszczep. W tym momencie ponad 95000 Amerykanów czeka na przeszczep nerki. Ilu z nich doczeka swojego szczęśliwego dnia? Trudno oszacować. Ponad 590000 Amerykanów żyje z niewydolnością nerek. Dane są przerażające….

Objawy chorób nerek
– obrzęki wokół oczu, opuchlizna rąk, stóp, kostek;
– pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu;
– częstomocz, oddawanie moczu w nocy;
– ciemno podbarwiony, krwisty mocz;
– mętny mocz o ostrej woni przypominającej zapach amoniaku;
– bolesność poniżej żeber nienasilająca się podczas ruchu.

Choroby nerek
Wiele razy słyszeliśmy pojęcie „cichy zabójca”. Tak można określić nerki. Możemy od lat cierpieć na schorzenia nerek i nie wiedzieć o tym. Nerki rzadko kiedy bolą, niewiele osób zgłasza się do lekarza uskarżając się na ich ból. Wiele dolegliwości dotyczących nerek przebiega bezobjawowo i nagle, jak grom z jasnego nieba, podczas rutynowych badań pojawia się problem. Dlatego tak ważne jest robienie co roku ogólnych badań. Gdy zobaczysz krew w moczu, może być już za późno na całkowite wyzdrowienie. Do najczęstszych chorób nerek należą:
– kamica nerkowa – w obrębie nerek powstają twarde twory, podobne do kamieni.
– kolka nerkowa – kamień, który wytworzył się w nerce postanawia się z niej wydostać i wędruje z miedniczki nerkowej do moczowodu. Towarzyszy tej wędrówce ogromny ból, z którym zwykłe środki przeciwbólowe sobie nie radzą.
– zakażenie nerek – jest to jedna z częstszych dolegliwości, zwłaszcza u dzieci.
– niewydolność nerek – nerki niedostatecznie oczyszczają krew i usuwają wodę, co prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii, toksyn i przewodnienia.
– kłębkowe zapalenie nerek – rozwija się bezobjawowo i podstępnie, układ odpornościowy produkuje przeciwciała niszczące własne nerki, co w rezultacie prowadzi do poważnego uszkodzenia nerki i najczęściej wymagane są dializy, a jedyną szansą na wyzdrowienie w pełni jest przeszczep nerki.
– wędrująca nerka – występuje bardzo rzadko. Jest to dość ciekawa przypadłość – nerka nie jest ulokowana w jednym miejscu, tylko przemieszcza się w jamie brzusznej. Nie jest to bolesna choroba, ale niezbyt komfortowa, zwłaszcza jeśli nerka „przyczepi” się do jednego z naszych narządów i zaczyna go ugniatać.

Zmniejsz ryzyko
• pij 2-3 litry wody każdego dnia;
• bądź aktywny – nie siedź, zacznij się ruszać i ćwiczyć, nawet 30-minutowy spacer zapewni twoim nerkom prawidłowe funkcjonowanie;
• badaj poziom cukru we krwi;
• sprawdzaj swoje ciśnienie;
• ogranicz w swojej diecie sól, która mocno osłabia nerki;
• rzuć palenie;
• uważaj na leki, które przyjmujesz, zwłaszcza te bez recepty. Każdy lek, a zwłaszcza przeciwbólowy, jest obciążeniem dla twoich nerek.

W związku z tym, iż marzec jest miesiącem nerki, wiele miejsc oferuje darmowe badania, a jak nie darmowe, to po bardzo dużych zniżkach. Proponuję wejść na stronę National Kidney Foundation of Illinois (www.nkfi.org) i sprawdzić, gdzie można zrobić tanie badania nerek.

Choroby nerek to nie żart – nie lekceważ ich, jeśli chcesz dożyć pogodnej starości!!!
ms