Fakty Ciekawostki Miasto pogromców czarownic

Miasto pogromców czarownic

SHARE

Jeśli ktokolwiek miałby zgadywać co to za miasto pewnie podałby Salem w stanie Massachusetts. Historię Salem każdy zna, natomiast o tysiącletnim mieście cesarskim i biskupim Bamberg w Niemczech niewielu słyszało.

To dzisiaj niewielke, położone na siedmiu wzgórzach, spokojne miasteczko w przeszłości było świadkiem okrutnych scen. To tutaj pogromcy czarownic mieli swój raj.

bamb

Bamberg zasłynął z niewyobrażalnie okrutnych pogromów czarownic. Odpowiedzialność za ich śmierć ponosili głównie biskupi niemieccy. Tylko biskupi z Bamberg skazali na śmierć około 600 rzekomych czarownic.

Ze szczególnego okrucieństwa zasłynął zwłaszcza biskup Johann Georg II. Nakazał on zbudować specjalne więzienie dla czarownic i czarowników: Drudenhaus. Było to nie tylko więzienie, ale zarazem dom tortur. Skazańcy byli w nim poddawani przeróżnym torturom. Obdzierano ich ze skóry, obcinano palce, gotowano we wrzątku, ucinano kończyny, chłostano, wyrywano paznokcie, zamykano w trumnie, podtapiano, by na koniec spalić na stosie. Pogromy osiągnęły potężny rozmiar. Nawet księży i urzędników oskarżano. Na dowód tego, na stosie spłonął wicekanclerz miasta wraz z żoną i córką. W 1645 roku więzienie – dom tortu zostało rozebrane.

klemen

Grobowiec papieża

Duże wrażenie w Bamberg robi monumentalna katedra pw. św.  Piotra i św. Jerzego, wybudowana na poczatku XIII wieku. Świątynia zachwyca swoją wielkością. Cień na budowę katedry kładzie morderstwo. W 1208 roku Otto VIII Wittelsbach – wysoki urzędnik bawarski zamordował w Bamberg Filipa Szwabskiego – króla Niemiec. Bamberg może się pochwalić grobowcem papieża Klemensa II. Papieza, którego pontyfikat był krótki i smutny. Chciał zakazać kupowania urzędów kościelnych, był papieżem  przez niecały rok. Nie spodobał się skorumpowanym urzędnikom watykańskim i został otruty. Jego ciało sprowadzono do Bambergu i pochowano.

Ratusz niezgody

Bamberg posiada również piękny, zabytkowy ratusz, wzniesiony w XIV wieku na rzece. Umiejscowienie ratusza jest potwierdzeniem sporów, jakie toczono w mieście. Władza świecka ścierała się z władzą duchowną. Biskup Bambergu nie chciał się zgodzić na budowę na swoim terenie ratusza – jako symbolu zagrażającej mu władzy świeckiej. Mieszkańcy wpadli na genialny pomysł. Postanowili wznieść ratusz w miejscu, które nie należy do nikogo. Wbili w dno rzeki grube pale, usypali na nich ziemię, ubili ją i stworzyli sztuczną wyspę, na której mogli swobodnie wybudować ratusz. Budynek sprawia wrażenie jakby unosił się nad wodą. Na uwagę zasługują trójwymiarowe freski na ścianie ratusza.

jedx

Jeździec Bamberski

Jest to rzeźba meżczyzny na koniu, wkomponowana w jeden z filarów katedry, pierwsza po antyku statua konia. Nie wiadomo, kim jest jeździec. Powstało wiele hipotez: Henryk II (fundator katedry), św. Jerzy (patron kościoła), Konrad III (król Niemiec), św. Stefan (król Węgier).

bamber

Dzisiaj trzy historyczne dzielnice w Bamberg wpisane są na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Historyczny obraz miasta tworzą dobrze zachowane zabytki z wieków od XI do XVIII. W Bamberg znajdziemy katedrę cesarską pod wezwaniem św. Piotra i św. Jerzego, groby papieża Klemensa II oraz pary cesarskiej Henryka II i Kunegundy oraz osadę rybacką, barokowy pałac biskupi, romańskie opactwo benedyktyńskie.

Jest to miasto, które warto jest wpisać na osobistą listę miejsc wartych zobaczenia.

 

siwa