Przeczytaj Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara

Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara

SHARE

Chociaż piwo nie potrzebuje szczególnego dnia, by raczyły się nim miliony spragnionych postanowiono jednak poświęcić dzień temu wspaniałemu wynalazkowi.

Na pomysł w 2007 roku wpadła dwójka Amerykanów, mieszkańców San Francisco, Jesse Avshalomov i Evan Hamilton.

Ich inicjatywa jak większość tego typu pomysłów miała początkowo charakter lokalny, jednak dzięki pomocy miłośników złotego trunku i osiągnięciom współczesnej technologii oraz internetowi świat bardzo szybko dowiedział się o ich pomyśle i ponad 50 krajów przyłączyło się do obchodów.

Sami inicjatorzy mówią, że najważniejsze cele jakie przyświecały im podczas organizowania tego święta to:

• okazja do spotkania ze znajomymi i raczenia się wspólnie smakiem piwa,
• uczczenie piwowarów i barmanów produkujących i serwujących boski nektar,
• zjednoczenie świata pod szyldem piwa, poprzez wspólne celebrowanie jego różnych narodowych odmian.

Oczywiście zachęcali także do obdarowywania się nawzajem piwem.
Piwo to jeden z najstarszych i najczęściej spożywanych napojów alkoholowych na świecie. Jest także trzecim co do popularności napojem po wodzie i herbacie. Według definicji piwo to napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej słodu z dodatkiem wody i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży. Charakter piwa określa najczęściej rodzaj użytego słodu lub słodów, zawartość alkoholu, stężenie ekstraktu, czyli nieprzefermentowanych składników słodu oraz goryczka chmielowa zależna od ilości i rodzaju użytego chmielu.

beer-793x526

Sama nazwa napoju w języku polskim wywodzi się od prasłowiańskiego słowa „pivo” oznaczającego napitek, napój i brzmi podobnie w wielu językach słowiańskich.

Z czasem znaczenie słowa uległo zawężeniu i dziś odnosi się wyłącznie do jednego rodzaju napoju. Najstarszy zachowany do dziś tekst z wyrazem piwo w polskim piśmiennictwie pochodzi z 1448 roku i jest w formie rymowanki zapisanej przez mnicha skrybę-kopistę i brzmiał: „Dum bibo pywo stat mihi kolano krzywo” co oznacza „Kiedy piję piwo stawia mi się kolano krzywo” (Kto pije piwo ten chodzi krzywo).

Mówiąc o historii piwa zacząć należy od Sumerów. Najstarsze dokumenty dotyczące produkcji piwa pochodzą sprzed 4000 lat p.n.e. z terenów Mezopotamii. Następnie produkcję piwa kontynuowali Babilończycy, Egipcjanie, a nawet preferujący wino Grecy i Rzymianie warzyli piwo (robli to głównie Galowie, Celtowie i Iberyjczycy). Do Galii i Germani piwowarstwo zawitało za czasów Karola Wielkiego. Uprawa chmielu oraz warzenie piwa były w owych czasach przywilejami dóbr klasztornych i jako pierwsze przemysłową produkcję piwa rozpoczęły klasztory. Za najstarszy klasztorny browar benedyktyński uważany jest szwajcarski Sankt Gallen. Następnie Cystersi wprowadzili sprzedaż klasztornego piwa na szeroką skalę. Jeżeli chodzi o Słowian to uprawą chmielu najpierw zajmowano się w Czechach (IX w.), stąd dotarła ona do Polski.

Piwo było najbardziej popularnym napojem alkoholowym
wśród Słowian.

Jego smak poprawiano również miodem, który dodatkowo przyspieszał fermentację trunku. W XIV wiecznym Krakowie było aż 25 browarów produkujących piwo. Do XVII wieku wytwarzano głównie piwo pszeniczne, które następnie zostało wyparte przez jęczmienne. Dziś podstawowe składniki piwa to: jęczmień, chmiel, woda, drożdże i inne zboża takie jak: kukurydza, owies, pszenica, proso, sorgo, ryż.
Z powodu różnych zawirowań historycznych przemysł piwowarski w Polsce przeżywał załamania, a jakość piwa pogarszała się. Przełomem był rozwój gospodarki wolnorynkowej w latach 90. XX wieku. Obecnie Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca.

W Polsce do najstarszych festiwali piwnych należą Chmielaki Krasnostawskie nazywane Świętem Chmielarzy i Piwowarów. Obecnie największym polskim festiwalem piwnym jest Festiwal Dobrego Piwa odbywający się co roku w drugi weekend czerwca we Wrocławiu. Podczas wrocławskiego festiwalu wręczane są nagrody plebiscytu „Piwo Roku”.

W ferworze celebracji łatwo zapomnieć, że piwo to jednak wciąż alkohol, który niezmiennie szkodzi zdrowiu. Dlatego znając jego wyjątkowy smak, wypada również znać umiar.

IB