Podróże Mukuntuweap czyli Park Narodowy Zion

Mukuntuweap czyli Park Narodowy Zion

PODZIEL SIĘ

Zion National Park – jest jednym z mniejszych, ale zarówno jednym z najbardziej ciekawych i malowniczych parków narodowych Ameryki. Każdy szanujący się podróżnik powinien zajrzeć do niego przynajmniej raz.

Park znajduje się w południowo-zachodniej części stanu Utah. Loty z Chicago do Salt Lake City średnio kosztują około $300. Lot z Chicago do Las Vegas wyniesie nas jeszcze mniej. Z SLC podróż autem zajmie nam kolejne 4.5 godziny a z LV około 2.5.

Najlepszą opcją na nocleg jest pozostanie w jedynym miejscu na terenie parku czyli Zion Lodge. Lodge otwarty jest przez cały rok i oferuje 28 domków letniskowych oraz pokoje hotelowe. Jeśli ktoś woli spanie w namiocie park posiada dwa kampingi, South i Watchman. Jak można się domyślić pokoje w Zion Lodge oraz miejsca kampingowe są rezerwowane nawet z rocznym wyprzedzeniem. Dla spóźnialskich pozostają hotele i kampingi w pobliskich miejscowościach: Springdale, Virgin, Hurricane oraz St. George.

Ze względu na dużą ilość turystów w 2000 roku wprowadzono zakaz poruszania się na terenie parku prywatnymi autami w miesiącach od kwietnia do października. Na długości 6 mil w kanionie Zion uruchomiono tzw. shuttle system czyli darmowe autobusiki parkowe, które od wczesnych godzin rannych co 7 minut kursują od przystanku do przystanku na terenie Zion.

W parku, każdy podróżny, niezależnie od wieku, czasu oraz sprawności fizycznej, znajdzie szlak turystyczny dla siebie.

Ci, którzy znajdą się w parku tylko przejazdem i wolą krótkie wędrówki powinni udać się na szlaki Emerald Pools, Riverside Walk, Weeping Rock oraz Canyon Overlook.
Szlak Canyon Overlook ma tylko jedną milę długości i kończy się widokiem na dolinę i główny kanion parku Zion.
Trasa Weeping Rock znajduje się przy 7. przystanku autobusowym. Cała trasa to niecałe pół mili pod stromą górę, gdzie znajdziemy wyrzeźbioną skalną alkowę z płynącą powoli lekkimi strumieniami wodą. Stąd też nazwa weeping czyli płacząca/szlochająca skała. Ze skały wyrastają przepiękne kwiaty oraz pnące się rośliny, w których to zamieszkują jaskółki. Z Weeping Rock rozprzestrzenia się również widok na kanion i wizytówkę parku The Great White Throne, białą górę wysokości 2,350 stóp widoczną praktycznie z każdego miejsca w Zion.
Emerald Pools to łatwy 2-milowy szlak prowadzący do wodospadów dolnego, środkowego oraz górnego.
Riverside Walk znajduje się na ostatnim przystanku autobusowym Temple of Sinawava. Jest to początek trasy The Narrows. Szlak Riverside Walk prowadzi nad brzegiem rzeki Virgin otoczony wysokimi ścianami kanionu Zion.

Dla osób szukających adrenaliny i przygód Zion ma wiele do zaoferowania. Niektóre z tras np. Subway wymagają uzyskania wcześniejszego pozwolenia. Inne wymagają jedynie wstania o poranku i odpowiedniego wyposażenia.
Dwie kultowe i skrajnie różne trasy wędrówek to The Narrows oraz szlak Angels Landing.
szlak The Narrows to trasa przebiegająca przez wąski kanion uformowany przez rzekę, Virgin River, przepływającą przez kanion i rzeźbiącą jego ściany. Cały szlak prowadzi w wodzie, której temperatura wynosi około 45F. W niektórych miejscach woda sięga do wysokości klatki piersiowej. The Narrows można przejść z dołu w górę lub z góry w dół. Ta druga opcja wymaga specjalnego pozwolenia.
Udając się z dołu w górę warto wypożyczyć dry suit, piankę wraz z nieprzemakalnym obuwiem oraz wziąć ze sobą kij, który pomoże nam w ciągłym przekraczaniu rzeki oraz przechodzeniu przez skały znajdujące się w niej. Odpowiedni strój i obuwie to połowa sukcesu na tej trasie! Trasa wiedzie kanionem przez około 5 mil w jedną stronę i kończy się w okolicach Big Spring.
Angels Landing to 2,5-milowa trasa, której pierwsze dwie mile pną się wysoko w górę ukazując piękny widok na dolinę. Ostatnie pół mili trzeba przejść po szczycie góry trzymając się łańcuchów nad 1000-stopową przepaścią. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Ostatnie pół mili to, cytując słowa wielu, jedna z najbardziej spektakularnych i przerażających tras w Północnej Ameryce.

Pelagia