Najnowsze Muzycy i politycy

Muzycy i politycy

SHARE

Podczas kampanii wyborczych oprócz programu politycznego pełnego obietnic liczy się także reklama. Integralną jej częścią jest oczywiście muzyka. Najlepiej, aby była to rozpoznawalna piosenka, której tekst nawiązuje do głoszonego programu lub hasła polityka.

Spece od reklamy sięgają więc po utwory znanych i lubianych, a że robią to bez ich zgody muzycy muszą interweniować, jeżeli nie chcą być kojarzeni z danym politykiem. Wymienieni wykonawcy popierają Demokratów, a politycy to Republikanie.

Abba „Take a Chance on Me”
Zespół wysłał do Johna McCaina list z żądaniem zaprzestania i zaniechania wykorzystywania ich utworu.
Foo Fighters „My Hero”
Lider zespołu poprosił ludzi McCaina o zaprzestanie wykorzystywania piosenki. Nie zrobili tego twierdząc, że mają prawną zgodę.
Adele „Rolling in the Deep”, „Skyfall”
Adele wydała oświadczenie, że nie udzieliła Donaldowi Trumpowi zgody na wykorzystanie piosenki. Szefowie kampanii zaprzeczyli mówiąc, że takową posiadają.
Areosmith „Dream On”
Posiadacze licencji na wykorzystanie piosenki zespołu wysłali do Trumpa list z kategorycznym zakazem wykorzystywania utworu w jakiejkolwiek formie w kampanii.
Roling Stones „You Can’t Always Get What You Want”, „Sympathy for the Devil”, „Brown Sugar”
Stonsi kilkakrotnie zakazywali Trumpowi używania ich piosenek. Jednak Trump posiadał do nich prawa i zespół musiał to zaakceptować pod groźbą sądu.
Elton John „Rocket Man”, „Tiny Dancer”
Trump podobno uwielbia utwory Eltona, jednak muzyk odmówił występu podczas inauguracji oraz nie zgodził się na wykorzystanie piosenek.
Al Green „Let’s Stay Together”
Przedstawiciele muzyka wystosowali skargę o naruszenie praw autorskich i usunięcie nagrania przeciwko Mittowi Romneyowi, który umieścił na You Tube filmik, w którym śpiewa piosenkę z Obamą. Ale okazało się, że po zabiegach Romneya uznano, że piosenka mogła być wykorzystana („fair use”) i przywrócono filmik.
Bobby McFerrin „Don’t Worry, Be Happy”
George H. W. Bush został poproszony o zaprzestanie używania utworu w kampanii. Bush zaprosił muzyka na przyjacielską kolację, jednak nie zmieniło to jego zakazu.
Heart „Barracuda”
Sarah Palin piosenkę wykorzystała mimo niezadowolenia zespołu. Twierdziła, że nie ma prawnych zakazów. W szkole średniej przezywano ją „Sarah Barracuda”.
Bruce Springsteen „Born in the U.S.A.”
The Boss zakazał użycia swojego utworu Ronaldowi Reaganowi, Bobowi Dole i Patowi Buchananowi.
Tom Petty „I Won’t Back Down”, „American Girl”
Petty powstrzymał od wykorzystania piosenek Geogre’a W. Busha i Johna McCaine. Nie udało mu się to z Michele Bachman, która zignorowała list.
John Mellencamp „Pink Houses”, „R.O.C.K.in the U.S.A.”
Muzyk nie zgodził się na użycie jego piosenek przez Reagana, Geogre’a W. Busha i McCaina.

POPELINA