Podróże Do okoła Świata Najzimniejsze miejsca świata

Najzimniejsze miejsca świata

PODZIEL SIĘ

Są miejsca na tej planecie, gdzie miłośnicy słoneczka i plażowania z pewnością się nie wybiorą. Najzimniejsze miejsca naszego globu to:

Los Glaciares National Park, Argentyna

…czyli kraina lodu w argentyńskiej Patagonii. Los Glaciares jest trzecią co do wielkości pokrywą lodową na Ziemi i jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie lodowiec powiększa się. Lodowiec Perito Moreno zaliczany jest do tzw. żywych lodowców dlatego też jego długość i wysokość non-stop rosną. Na terenie parku znajduje się największy lądolód na Ziemi, Campos de Hielo Patagonico Sur, który zajmuje 25% powierzchni parku. Los Glaciares oferuje nie tylko wspaniałe jeziora polodowcowe, ale także możliwość obcowania z różnorodną przyrodą, w tym z kondorami, pingwinami i orłami. Wędkarze, miłośnicy wypraw górskich, trekkingu, oraz sportów wodnych przybywają tutaj z całego świata.

Kungur Ice Cave – Rosja

Kungur Ice Cave leży zachodniej Rosji i jest tak odizolowana od świata zewnętrznego, że nawet gdy na zewnątrz jest 95 stopni F, to w niej panuje arktyczny mróz.

Chamonix, Francja

francja-chamonix-mont-blanc

Ta śnieżna francuska wioska gościła pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku, i jest okrzyknięta najbardziej śnieżnym miejscem w Europie. Zaspy sięgają tutaj nawet 30 stóp. Oprócz doskonałych warunków dla narciarzy i snowbordzistów turystów zachwycają widoki na Mt. Blanc.

Icehotel, Szwecja

Icehotel to pierwszy i największy hotel lodowy na świecie i co ciekawe – budowany jest każdego roku od nowa na obrzeżach miasteczka Kiruna. Aby powstał potrzeba około 30,000 ton śniegu i lodu, z których zbudowane są ściany, podłoga, krzesła, łóżka i wiele więcej. Temperatura pokojowa w tym hotelu to około 23 stopni F.

Greenland Ice Sheet, Grenlandia

Ten ogromny płat lodowcowy można zobaczyć z ziemi, powietrza i morza. Masywne głazy pokryte lodem, wodospady i skaliste, pionowe klify czynią to miejsce jednym z najbardziej dramatycznych i jednocześnie pięknych na świecie. Jest tu także brutalnie zimno, temperatura schodzi nawet do -87 F.

Harbin International Ice & Snow Festival, Chiny

Jest to największy festiwal na świecie, który każdego roku odwiedza tysiące turystów, którzy podziwiają prawdziwe królestwo królowej lodu. 15000 artystów wystawia swoje lodowe dzieła, tworząc je na oczach odwiedzających to miejsce. Festiwal zaczyna się 5 stycznia każdego roku w Harbin.

Barrow, Alaska

Barrow jest najdalej wysyniętym miastem USA, znajdującym się jedynie 320 mil od koła podbiegunowego. Temperatura tutaj średnio wynosi 9 stopni F, ale miasto przez 90% roku skute jest lodem i mrozami. Nie ma tutaj dróg dojazdowych. Jedynym środkiem lokomocji jest samolot. Jest to miejsce, w którym staniesz oko w oko z misiem polarnym.

Oymyakon, Syberia, Rosja

Oymyakon jest najzimniejszym miejscem na ziemi – temperatura spada tutaj do -50 stopni F. Nie ma mowy tutaj o jakichkolwiek uprawach, dlatego mieszkańcy (w liczbie 500) żyją z łowienia ryb i zwierzyny. Jedynym połączeniem ich ze światem jest M56 Kolyma Highway zwany “drogą kości” – na cześć więźniów którzy ją budowali i zmarli, a ich szczątki zostały pochowane pod drogą.

Pelagia