Żyj zdrowo Co jeść? Nie jedz tego na kolację

Nie jedz tego na kolację

SHARE

Dziś dietetycy zalecają, by jeść częściej, pięć razy dziennie, ale mniejsze posiłki. Przez to unikniemy przejadania się oraz zmusimy nasz system trawienny do prawidłowej pracy.

Eksperci przestrzegają także przed rezygnacją ze śniadania lub kolacji. Wcale nie wychodzi nam to na zdrowie, wręcz przeciwnie, rozleniwiamy metabolizm.

Kluczem do sukcesu jest więc spożywanie odpowiednich produktów, które nie spowodują, że będziemy tyć niczym dmuchany balonik, a przy tym dostarczymy organizmowi niezbędne składniki. Kolacja jest jeszcze ważna z innego powodu.

Nasz ostatni wieczorny posiłek ma także ogromny wpływ na jakość naszego snu i to czy rano wstaniemy pełni sił, wypoczęci, czy raczej ledwo otworzymy oczy po bezsennej lub męczącej nocy.

Oczywistością, którą jednak powtórzymy jest to, że przed snem nie powinniśmy jeść dań tłustych, ciężkostrawnych i smażonych np. jajecznica. Należy także zrezygnować ze słodyczy i słonych przekąsek.

Nie jedz owoców

Szczególnie należy unikać jedzenia jabłek, gruszek, śliwek, winogron, bananów, czereśni i arbuzów. Owoce są zdrowe, ale jednocześnie zawierają dużo cukru, który podnosi poziom glukozy we krwi, co z kolei powoduje, że mamy więcej energii. Niestety, równie szybko jest trawiony, przez co poziom energii spada, a my czujemy pustkę w żołądku. Zjedzenie owoców wieczorem może być także przyczyną wzdęć, nadmiernej ilości gazów, co zmniejsza komfort snu.

Nie pij herbaty

Zamiast słodzonej herbaty wypij wodę. Mocna kawa lub herbata na większość osób działa pobudzająco, dlatego zazwyczaj pijemy je rano. Ale najgorszym napojem po jaki możemy sięgnąć wieczorem jest kakao, ponieważ dostarczamy organizmowi cukier, który odłoży się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej. Mleko krowie jest ciężkostrawne i obciąża układ pokarmowy, dlatego organizm zamiast regenerować się ciężko pracuje trawiąc słodki napój.

Nie jedz kanapek i makaronów

Chodzi tu głównie o bogaty w węglowodany chleb. Chleb najlepiej jeść na pierwsze lub drugie śniadanie. Również nie polecane są makarony i kluski, do których dodawane są wysokokaloryczne i ciężkie sosy.

Nie jedz roślin strączkowych

Złym wyborem będzie sięganie po rośliny strączkowe grochy i fasole. Także potrawy z kapusty nie powinny być jadane wieczorem. Są przyczyną wzdęć, a tym samym mają negatywny wpływ na jakość snu.

Kolacja idealna

Zaznaczyć należy, że ważne jest nie tylko to co jemy, ale kiedy jemy. Według nowych zaleceń biorących pod uwagę tzw. nocne marki kolacje należy jeść 2,5-3 godzin przed snem. Produkty spożywane podczas kolacji to nalepiej lekka sałatka warzyna, ryba, może być wędzona. Jeżeli chodzi o wyciszenie organizmu przed snem to zalecana jest herbatka z melisy lub kopru (ma działanie rozkurczowe i poprawia pracę układu pokarmowego) lub zielona.

IB