Porady Niezdrowy dom

Niezdrowy dom

SHARE

Dom powinien być miejscem, gdzie nie tylko wypoczywamy, ale także gdzie czujemy się bezpiecznie. Najważniejszym aspektem tego bezpieczeństwa jest to, czy środowisko w jakim żyjemy nie pogarsza naszego zdrowia.

Zbyt dużo wilgoci w domu
Pleśń uwielbia wilgotne miejsca. Powstaje zwłaszcza w narożnikach i na sufitach. Może powodować zatykanie nosa, podrażnienia gardła, kaszel, świszący oddech, podrażnienie oczu a nawet skóry.
Stare filtry w odkurzaczu
Zaleca się, aby były one wymieniane co 6 miesięcy. Stare filtry sprawiają, że odkurzacze nie pochałaniają kurzu i pyłu i powietrze w domu jest gorszej jakości i wdychamy zanieczyszcznia powodujące alergie, katary, drapanie w gardle.
Nie czyszczone otwory wentylacyjne i przewody
Pył i zanieczyszczenia osadzające się w przewodach wentylacyjnych po włączeniu klimatyzacji rozprowadzane są po całym domu. Koniecznie powinno się je czyścić, aby nie tylko lepiej pracowały, ale także aby nie były przyczną schorzeń górnych dróg oddechowych.
Zła wentylacja w łazience
Nadmiar wilgoci w łazience powoduje odrywanie się farb i tapet oraz sprzyja powstawaniu pleśni, która może mnożyć się w innych pomieszczeniach. Poza tym możemy nabawić się wielu schorzeń od problemów z oddychaniem po problemy skórne.
Złe środki czyszczące
Pamiętaj, że te zawierające ciężkie chemikalia może i szybciej wyczyszczą zabrudzenia, ale mogą powodować astmę, alergię, a nawet raka. Staraj się używać środków bezpiecznych nie tylko dla rodziny ale i dla środowiska.
Nieprawidłowe ścieranie kurzu
Koniecznie używaj wilgotnej szmatki. Przecieranie mebli suchą szmatką nie usuwa nagromadzonego brudu, powoduje jedynie jego rozprowadzenie, a stąd prosta droga do nabawienia się alergii.
Niedokładne sprzątanie sypialni
Poświęć szczególną uwagę sypialni. Większość pyłu i prochu nagromadzonego wokół łóżka to sucha złuszczona skóra i włosy. Pamiętaj o dokładnym posprzątaniu pod łóżkiem. Pościel zmieniaj regularnie. Co jakiś czas wymień także materac na nowy. Unikniesz alergii i problemów z oddychaniem i bóli głowy. Nie pozwól także swoim kotom, psom spać w twoim łóżku.
Chodzenie w domu w butach
Chodząc po domu w butach tylko roznosisz brud z miejskich chodników i wszystkich miejsc, które odwiedziłeś.
Zagracenie, nagromadzenie
Zbyt wiele rzeczy, przedmiotów nagromadzonych w jednym miejscu powoduje, że brak jest przestrzeni i nie ma czym oddychać, ponieważ kurz osadza się w każdym zakamarku, a tobie nie zawsze chce się wszystko przesuwać.

IB