Porady Nowa praca, nowe wyzwanie

Nowa praca, nowe wyzwanie

SHARE
porady1

Rozpoczęcie nowej pracy to zawsze dość duży stres. Jeżeli znajdziecie się w takiej sytuacji tysiące poradników, znajomych i nieznajomych radzi wam czego nie robić.

My postanowiliśmy podejść do tematu trochę przekornie, czyli dziś o tym, co powinniście robić w pierwszym dniu pracy.

Przyjdź wcześniej, przed czasem
Przyjście do nowej pracy 10 minut wcześniej pozwoli ci na spokojne zapoznanie się ze swoim stanowiskiem, sprawdzenie gdzie znajdują się ubikacje i kafeteria lub kuchnia. Jeżeli to możliwe dobrze jest wcześniej sprawdzić ile czasu zajmuje wam dojazd do pracy, zwłaszcza jeżeli korzystacie z środków transportu publicznego.

Bądź entuzjastycznie nastawiony
Nie należy to do łatwych zadań, ale najważniejsze, by nie robić wrażenia, aroganckiej wszystkowiedzącej osoby. Najpierw należy wyczuć tzw. dynamikę biura.

Unikaj ciągłego mówienia o swojej wcześniejszej pracy
Pamiętaj, w nowej pracy jesteś członkiem nowego zespołu i powinieneś to traktować jako nowy rozdział w swojej karierze. Owszem, jeżeli pracujesz w podobnej firmie możesz wspomnieć o jakimś podobnym projekcie ze starej pracy, ale tylko wtedy, gdy “tamto” rozwiązanie było lepsze.

Notuj, notuj, notuj
Pamięć ludzka jest ulotna, zwłaszcza pierwszego dnia lub w pierwszych tygodniach, kiedy wszystko jest nowe, dlatego staraj się robić jak najwięcej notatek. Szczególnie powinieneś zanotować ważne imiona i hasła, zamiast potem ciągle się o nie dopytywać.

Staraj się panować nad mową ciała
Mowa ciała ważna jest na rozmowie o pracę, ale potem, kiedy już ją dostaniecie także warto „panować nad wszystkim”. W pierwszych dniach powinieneś nie tylko skupiać się na wszystkim, ale także starać się jak najczęściej uśmiechać, dzięki temu zrobisz dobre ważenie na innych. Unikaj też tzw. negatywnych odruchów jak ziewanie, marszczenie czoła czy trzymanie rąk w kieszeniach.

Okazuj zainteresowanie
Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu, druga połówka to wykazywanie zainteresowania. Staraj się tak samo traktować każdego poznanego w pierwszych tygodniach (od twojego przełożonego po osobę sprzątającą twoje biuro lub stanowisko). Interesuj się tym, z czym jesteś zaznajamiany i zadawaj pytania, bądź optymistycznie nastawiony.

Telefon schowaj do kieszeni lub torebki
Ta porada kiedyś byłaby nawet nie do pomyślenia, ale dziś niestety trzeba o niej mówić i przypominać, zwłaszcza w pierwszym tygodniu przeglądanie mediów socjalnych zostaw „na po pracy”. Z telefonu korzystaj dopiero w przerwie na lunch lub po godzinach.

IB