Najnowsze Nowe karty Medicare

Nowe karty Medicare

SHARE
medicare

Zgodnie z prawem, które nosi nazwę „Medicare Access and CHIP Reauthorization Act of 2015”, rządowa agencja do spraw ubezpieczeń Medicare – CMS (Centers for Medicare & Medicaid Services) ma obowiązek dokonania wymiany wszystkich kart członkowskich podstawowego planu Medicare (tzw. Original Medicare) do kwietnia roku 2019.

Decyzja ta jest podyktowana koniecznością wyeliminowania z obiegu kart Medicare, które obecnie używają numeru Social Security, jako numeru identyfikującego. Ma to na celu zwiększenie zabezpieczenia przed kradzieżą tożsamości oraz danych medycznych i finansowych. Nowe karty zaopatrzone będą w specjalnie kodowany numer o nazwie MBI – Medicare Beneficiary Identifier, który w żaden sposób nie będzie przypominał naszego numeru Social Security. Proces wymiany kart rozpoczął się z początkiem maja tego roku i odbywać się będzie etapami. Obejmować będzie około 55 milionów członków ubezpieczenia Medicare. Osoby przystępujące do Medicare po raz pierwszy będą otrzymywać tylko nowy wzór karty. Natomiast osobom, które posiadają stary wzór, karty będą wymieniane stopniowo tzw. falami w zależności od rejonu zamieszkania. Mieszkańcom stanu Illinois karty zaczną być wymieniane na początku czerwca.

 

W związku z powyższym CMS radzi wszystkim posiadaczom Medicare, co następuje:

• Upewnić się, że ich adres pocztowy jest uaktualniony w bazie danych biura Social Security. Jeżeli np. w ostatnim czasie przeprowadziliśmy się i nie dokonaliśmy zmiany adresu w Social Security to warto tego dokonać właśnie teraz. Możemy to zrobić przez Internet lub dzwoniąc na numer 1-800-772-1213.
• Po otrzymaniu nowej karty powinniśmy zutylizować tak starą kartę, aby numer naszego Social Security nie wpadł w niepożądane ręce.
• Jeżeli podstawowy plan Medicare jest ubezpieczeniem, z którego korzystamy udając się do lekarza, możemy zostać poproszeni o okazanie nowej karty Medicare. Pamiętajmy jednak, że jeżeli korzystamy z ubezpieczenia typu Medicare Advantage (plan C) np. PPO lub HMO to podobnie jak teraz nie ma potrzeby okazywania nowej karty podstawowego planu Medicare.
• Numery identyfikacyjne ubezpieczeń oferowanych w ramach Medicare przez prywatne firmy ubezpieczeniowe np. planów suplementarnych, na leki – Part D lub Medicare Advantage, nie ulegają zmianie.
• CMS ostrzega też przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą chcieć wykorzystać ową sytuację do kradzieży naszych danych osobowych. Dlatego pamiętajmy, że nie powinniśmy nikomu nieznajomemu udzielać informacji na nasz temat. Wymiana kart jest całkowicie bezpłatna i odbywać się będzie automatycznie bez naszego udziału, a Medicare ani Social Security nie będzie do nas dzwonić w celu weryfikacji jakichkolwiek danych przez telefon.

Oliwier Wasilewski


Oliwier Wasilewski Olivier wasilewski
Absolwent Politechniki Lubelskiej i Loyola University Chicago (MBA). Zagadnieniami ubezpieczeń Medicare zajmuje się już ponad dziesięć lat. Pracował dla UnitedHealthcare (oddział Medicare Solutions), jako manager niezależnych agentów ubezpieczeniowych i dyrektor rynków etnicznych na stan IL. Był odpowiedzialny za stworzenie kompleksowej strategii wprowadzenia produktów ubezpieczeń Medicare tej firmy na rynek polonijny. Asystował w przygotowaniu i tłumaczeniach materiałów edukacyjnych, sprzedażowych
i marketingowych. Obecnie właściciel agencji ubezpieczeniowej HealthInsurance Center i agent ubezpieczeniowy na stany IL, WI i FL.